ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی آداب دبیری در کتاب تاریخ جهانگشای جوینی

Year: 1396
COI: MATNPAGOOHI04_016
Language: PersianView: 275
This Paper With 24 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 24 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

علیرضا عابدیان - دکتری زبان و ادبیات فارسی. مدیر گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه خیام مشهد
محدثه السادات رضایی - کارشناس ارشد زبان و ادبیات فارسی. عضو گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه خیام مشهد
رضا بهرامی تربتی - دانشجوی دکتری. عضو گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه خیام مشهد.

Abstract:

یکی از مشاغل مهم و با ارزش در ایران باستان دبیری بوده است. کسانی که در کسوت دبیری در می آمدند با پادشاهان و درباریان در ارتباط بودند و به این جهت افرادی که برای این شغل انتخاب میشدند باید دارای خانواده سرشناس و اصل و نسب دار میبودند. صاحب کتاب تاریخ جهانگشا، عطاملک جوینی از چنین حاندانی است که در کتاب ارزشمند خود وقایع دوران مغول را در هییت دبیری توانا، به تصویر کشیده است. در این جستار به بررسی آداب دبیری در کلام جوینی پرداخته شده است تا با تکیه بر مبانی و اصول علم دبیری از خلال متن تاریخ جهانگشا اصول و آیین دبیری نشان داده شود. در این کتاب اصول دبیری عبارت است از: انتخاب واژه و موسیقی آن، مترادف آوردن واژگان، نظام منطقی کلام، ذکر عوامل ایجاد و وقوع پدیدهها و حوادث، دقت در ثبت و ضبط مشاهدات در کلام، انعکاس اوضاع اجتماعی، آگهی از تاریخ و استشهاد به حوادث تاریخی، دیداری کردن کلام، کاربرد قرآن و احادیث، کاربرد ضرب المثل، کاربرد شعر در نثر، استفاده از شگردهای ادبی، توصیف در کلام و حسن ختام.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is MATNPAGOOHI04_016. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/700291/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
عابدیان، علیرضا و رضایی، محدثه السادات و بهرامی تربتی، رضا،1396،بررسی آداب دبیری در کتاب تاریخ جهانگشای جوینی،New look on historical textes،Tehran،https://civilica.com/doc/700291

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: موسسه غیرانتفاعی
Paper count: 416
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support