ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مطالعه تطبیقی نقوش نمادین منسوجات دوره هخامنشی و صفوی

Year: 1396
COI: MATNPAGOOHI04_119
Language: PersianView: 1,440
This Paper With 30 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 30 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

زهرا حسین نژاد - استادیار و عضو هییت علمی دانشگاه علم و فرهنگ، تهران، ایران
عاطفه نوین - کارشناسی ارشد پژوهش هنر، مدرس هنرستان فنی حرفه ایی، کرج، ایران

Abstract:

ازآنجاییکه تاثیرپذیری نقوش یک دوره از دوره دیگر همواره جزء مباحثی است که به یافتههای تاریخ هنر و فلسفه هنر کمک میکند و گر چه اوج هنر نساجی ایران باستان را بنا به مدارک موجود، دوران ساسانی بیان میکنند، اما هنر نساجی هخامنشی درواقع اساس و بنیانی محکم برای دوران ساسانی بوده است. از اینرو هدف پژوهش حاضر بر این بوده تا نه تنها منسوجات هخامنشی را از نظر فرم و محتوای نقوش بررسی کند، بلکه به بررسی نقوش صفوی نیز پرداخته و منسوجات دو دوره را با یکدیگر مقایسه مینماید. ضرورت و اهمیت پرداختن به تحقیق نیز شناسایی منسوجات صفوی، ویژگیها، فرم و مفهوم نمادین آنها با استمداد از نقوش هخامنشی است؛ نقوشی که بعضا هنوز هم در منسوجات سنتی ایران استفاده میشوند. در این تحقیق 72 نمونه از نقوش منسوجات هخامنشی و 77 نمونه از نقوش منسوجات صفوی به روش کتابخانهای )حقیقی و مجازی( جمعآوری شده است که با رویکرد نماد شناسانه الیاده محتوای نقوش را مورد بررسی توصیفی-تحلیلی و مقایسه تطبیقی قرار گرفته اند. به طورکلی نتایج حاصل از انجام تحقیق حاضر اذعان میدارد که برترین ویژگیهای بصری نقوش منسوجات دوره صفوی در ایران عبارتست از شیوه تکرار نقوش در پارچهها, پیوستگی نقوش با هم و اهمیت دادن یکسان به نقوش و مهمترین مولفه های تاثیرپذیری منسوجات دوره صفوی از منسوجات دوره هخامنشی ایران شامل بیان نمادین نقوش بکار رفته, ایجاد مفاهیم عمیق در بکارگیری نقوش و انطباق فرم و شکل نقوش بر اشکال هندسی میباشد.

Keywords:

نقوش، منسوجات، پوشاک، پارچه، هخامنشی، صفوی

Paper COI Code

This Paper COI Code is MATNPAGOOHI04_119. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/700393/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
حسین نژاد، زهرا و نوین، عاطفه،1396،مطالعه تطبیقی نقوش نمادین منسوجات دوره هخامنشی و صفوی،New look on historical textes،Tehran،https://civilica.com/doc/700393

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: موسسه غیرانتفاعی
Paper count: 1,326
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support