ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

آگاهی و توجه در رکن روانی قتل عمدی در نظام حقوقی ایران و آمریکا

Year: 1396
COI: JR_CLD-7-13_001
Language: PersianView: 300
This Paper With 30 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 30 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

کیومرث کلانتری - دانشیار دانشگاه مازندران (نویسنده مسیول)
رضا رضایی - دانشجوی دکتری حقوق جزا و جرم شناسی دانشگاه مازندران
جواد مصلحتی - دانشجوی دکتری حقوق جزا و جرم شناسی دانشگاه مازندران

Abstract:

در حقوق کیفری ایران قانون گذار علاوه بر عنصر ((قصد))، ((آگاهی و توجه)) را البته صرفا در رفتارهای نوعا کشنده به عنوان ضابطه فورچون روانی جنایات جنگی پذیرفته است. به گونه ای که فقدان هر یک از این رو، موجب عدم انطباق رفتار ارتکابی با عنوان قتل عمدی و در نتیجه تحقق صور دیگر آن یعنی قتل هایی شبه عمد یا خطاهای محض می گردد. هر کدام از این دو، مفهوم خاص خود را دارند، آگاهی به معنای علم ذاتی و خصوصی نسبت به عملی است که نوعا یا شخصا یا به لحاظ اوضاع و احوال حاکم بر آن موجب قطع می شود و توجه ناظر به مرتکب در زمان و مکان معین نسبت به امری می باشد. وجود آگاهی دلیلی بر وجود توجه نیست و توجه نیست دلیلی بر وجود آگاهی نمی باشد. در مقررات کیفری رویه قضایی آمریکا هر چند آگاهی مرتکب نسبت به احتمال وقوع قتل و موضوع جرم جهت تحقق رکن روانی قتل عمدی ضروری دانسته شده، بی توجهی فاحش مرتکب نیز نسبت به اوضاع و احوال موجود و نتایج احتمالی رفتار می تواند متهم را به سوی محکومیت به قتل عمدی سوق دهد. به عبارت دیگر، عنصر معنوی لازم جهت تحقق قتل عمدی در امریکا به گونه ای گسترده تر از مقررات فعلی ایران بوده، به طوری که علاوه بر قصد مجرمانه و اگاهی به امکان وقوع قتل، بی توجهی فاحش نیز در این حوزه قرار می گیرد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_CLD-7-13_001. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/723316/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
کلانتری، کیومرث و رضایی، رضا و مصلحتی، جواد،1396،آگاهی و توجه در رکن روانی قتل عمدی در نظام حقوقی ایران و آمریکا،https://civilica.com/doc/723316

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 9,503
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support