ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مدل سازی نفوذ شوری در منابع آب زیرزمینی با استفاده از Visual MODFLOW مطالعه موردی: دشت اراک

Year: 1396
COI: IHC16_087
Language: PersianView: 305
This Paper With 8 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 8 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

احسان جباری - استادیار گروه مهندسی عمران، دانشکده فنی و مهندسی، دانشگاه قم،
مهسا فتحی - دانشگاه قم، دانشکده فنی و مهندسی، دانش آموخته کارشناسی ارشد آب و سازههای هیدرولیکی

Abstract:

آب های زیرزمینی به طور روزافزون در معرض بهره برداری بیش از حد و آلودگی در بسیاری از نقاط جهان قرار دارند. حوضه آبریز تالاب میقان یکی از مناطق مهم استان مرکزی می باشد. بررسی نقشه های هم افت تهیه شده در محیط GIS در این منطقه نشان می دهد که استخراج بیش از حد از چاه های بهره برداری جهت مصارف آبیاری اراضی، شرب و صنعت باعث پیشروی آب شور و آلوده شدن چاه ها در برخی از قسمت های آبخوان شده است. به منظور بررسی وضعیت آبخوان منطقه از نظر کمی و کیفی از مدل عددیVisual MODFLOW استفاده شده است. پس از شبیه سازی اولیه جریان، مدل با استفاده از اطلاعات تراز آب چاه های منطقه ای برای حالت پایدار کالیبره گردید. نتایج حاصل از کالیبراسیون نشان می دهد که خطای میان تراز محاسبه شده و مشاهده شده در حد مطلوب می باشد. سپس با استفاده از داده های منیزیم، سدیم، Ph و tds مدل سازی کیفی انجام شد و نفوذ آب شور به سفره ساحلی بررسی شد. یون های مذکور بطور تقریبا یکسانی در نقاط نمونه برداری افزایش یافته اند. بیشترین غلظت این یون ها در نواحی مرکزی و در حوالی دریاچه میقان می باشد. نمودار افت سطح ایستابی سفره تا چهار سال آینده با ادامه روند برداشت کنونی پیش بینی شده و تغییرات کمی جریان با در نظر گرفتن چند سناریو مدیریتی بررسی شده است. نتایج حاصل از تجزیه و تحلیل عینی نمودار های افت سطح آب در چهار سال آینده نشان می دهند که عموما افت در تمام نقاط منطقه ایجاد خواهد شد. بیشترین میزان افت سفره در بخش های مرکزی، جنوب و جنوب غربی وبرخی از بخش های شمالی است که بیشترین تمرکز چاه های کشاورزی و بهره برداری در آن نواحی واقع گردیده است.

Keywords:

مدل سازی عددی، دشت اراک، MODFLOW Visual، شوری

Paper COI Code

This Paper COI Code is IHC16_087. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/727314/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
جباری، احسان و فتحی، مهسا،1396،مدل سازی نفوذ شوری در منابع آب زیرزمینی با استفاده از Visual MODFLOW مطالعه موردی: دشت اراک،16 th Iranian Hydraulics Conference،Ardabil،https://civilica.com/doc/727314

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 4,252
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support