Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

اثرات طلاق بر سلامت باروری ( مقاله مروری)

Year: 1396
COI: PPDMED02_071
Language: PersianView: 385
نسخه کامل این Paper ارائه نشده است و در دسترس نمی باشد

Authors

رضا نگارنده - استادو عضو هییت علمی مرکز تحقیقات پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی تهران
آرزو پیرک - مربی و عضو هییت علمی دانشکده پزشکی ایرانشهر و دانشجوی دکترای بهداشت باروری دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی تهران
زهره خاکبازان - استادیار و عضو هییت علمی دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی تهران

Abstract:

مقدمه و هدف : طلاق از مهم ترین پدیده های حیات انسان تلقى می شود که می تواند تمام ابعاد زندگی فرد و خانواده را تحت تاثیر قرار دهد. اثرات منفی طلاق بر سلامت جسمانی و روانی افراد خانواده امری انکارناپذیر است. لذا این مطالعه با هدف مروری بر اثرات طلاق بر سلامت باروری انجام گردید. روش کار: این مطالعه مروری بر بیش از 30 پژوهش منتشر شده در فاصله سالهای 1986-2016پیرامون طلاق و اثرات آن بر سلامت باروری می باشد. نتایج: طلاق یکی از استرس زاترین اتفاقات زندگی است. که میتواند اشخاص را در معرض ابتلا به بیماری های روانی ازجمله افسردگی و اختلالات دوقطبی قراردهد. ابتلا به اختلالات روانی در زنان که ظرافت عاطفی صفت شاخص تشکیل دهنده ی شخصیت آنان است، امری بسیار محتمل است. مشکلات اقتصادی بعد از وقوع طلاق در زنان بیشتر دیده می شود. این مشکلات سبب، تن دادن به ازدواج های موقت یا خارج از عرف اجتماعی در زنان گردیده و آن ها را در معرض ابتلا به بیماری های مقاربتی وعفونت HIV قرار می دهد. از طرفی زنان تنها (مطلقه، بیوه، مجرد) درخطر بارداری ناخواسته و به دنبال آن سقط القایی، بیماری های مقاربتی، بیماری های التهابی لگن و نازایی به علت عدم درمان بیماری های مقاربتی می باشند و یا به عبارتی شاخص های سلامت باروری در این زنان در وضعیت نامطلوبی است. طلاق بر کمیت و کیفیت جمعیت در یک جامعه نیز تاثیر گذار است.. چون تنها واحد مشروع و اساسى تولیدمثل یعنى خانواده را از هم می پاشد و باعث کاهش موالید می گردد. از طرف دیگر بر کیفیت جمعیت اثر دارد زیرا پس از جدایی پدر و مادر محیط امنی که برای سکونت کودکان و نوجوانان و پاسخگویی به احتیاجات اساسی آن ها ایجادشده بود در هم می ریزد و بدیهی است هرگونه اختلالی در ارضای این نیازها می تواند نوجوانان را به سوی جرم و انحراف سوق دهد. وضعیت تاهل و خانواده بر کیفیت زندگی افراد نیز تاثیرگذار است. کیفیت زندگی زنان مطلقه در چهار بعد جسمی،روانی، اجتماعی و محیط زندگی به طور معناداری کمتر از زنان غیر مطلقه است. بحث و نتیجه گیری: نتایج حاصل از مطالعات مختلف نشانگر اثرات منفی طلاق بر سلامت باروری است. سلامت باروری ابعاد گسترده ای دارد که شامل سلامت جسمی و روانی زنان ، نوجوانان، بیماریهای مقاربتی و ..... میباشد. بنابراین لازم است در زمینه پیشگیری از این پدیده ی شوم اجتماعی و عواقب ناشی از آن اقداماتی در سطوح اجرایی از طریق سازمانهای وابسته انجام گیرد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is PPDMED02_071. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/745231/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
نگارنده، رضا و پیرک، آرزو و خاکبازان، زهره،1396،اثرات طلاق بر سلامت باروری ( مقاله مروری)،2nd National Congress of Psychology and Psycho social Damage،Chabahar،https://civilica.com/doc/745231

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: علوم پزشکی
Paper count: 9,690
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support