ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بازتعریف نقش بعد کالبدی خانه های سنتی بر شکل گیری حس تعلق به مکان (نمونه موردی: خانه افشاریان شهر شیراز)

Year: 1396
COI: MASKAN02_004
Language: PersianView: 189
This Paper With 19 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 19 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

سید رضی علوی نژاد - عضو هییت علمی، آموزشکده فنی و حرفه ای سما، دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز، شیراز، ایران
فاطمه کاکایی - کارشناسی ارشد معماری، دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز، فارس، ایران

Abstract:

حس تعلق به مکان به معنای ادراک ذهنی مردم از محیط و احساسات کم و بیش آگاهانه آنها از محیط خود است که شهر را در ارتباط درونی با محیط قرار می دهد؛ به طوری که فهم و احساس فرد با زمینه معنایی محیط، پیوند می خورد و یکپارچه می شود. این حس، سطح بالاتری از حس مکان است که به منظور بهره مندی و تداوم حضور انسان در مکان، نقش تعیین کننده ای می یابد. خانه، یکی از مهم ترین فضاهای معماری است که رابطه مستقیم با جسم و روح انسان برقرار می نماید. لذا صورت زمینی خانه به عملکردهای مورد نیاز انسان و ابعاد انسانی، پاسخ گو می باشد و سیرت معنوی آن درصدد جوابگویی به اعتقادات و باورهای ساکنین می باشد. لذا بررسی اصول ایرانی و خاستگاه معنوی این اصول جهت بهره گیری از این مولفه ها در حس تعلقب شیدن به طراحی های مسکونی عصر حاضر، ضرورت می یابد. روش تحقیق پژوهش حاضر، روش توصیفی تحلیلی است که به خانه افشاریان شهر شیراز به صورت موردی پرداخته است. نتایج، نشان می دهد که حس تعلق در عناصر کالبدی در سه ویژگی شکل و اندازه عناصر، بافت و تزیینات و روابط و چیدمان در خانه های سنتی افشاریان شهر شیراز نمود یافته است. بررسی های صورت گرفته نشان می دهد که چارچوب نظری، قابل تعمیم به دیگر خانه های سنتی شهر شیراز است و نتایج برگرفته از آن، قابل آزمون در سایر خانه های دوره قاجار می باشد تا بتوان در عصر حاضر به طراحی خانه هایی دست یافت که به این طریق، ساکنین آنها سرشار از احساس تعلق کالبدی، احساس علاقه و دلبستگی نسبت به مکان زندگیشان باشند

Keywords:

حس تعلق ، حس مکان ، خانه افشاریان ، عناصر کالبدی ، خانه های سنتی ، تعلق کالبدی

Paper COI Code

This Paper COI Code is MASKAN02_004. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/745559/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
علوی نژاد، سید رضی و کاکایی، فاطمه،1396،بازتعریف نقش بعد کالبدی خانه های سنتی بر شکل گیری حس تعلق به مکان (نمونه موردی: خانه افشاریان شهر شیراز)،Second National Conference on Iranian Housing،Shiraz،،،https://civilica.com/doc/745559

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 6,599
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support