ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

شمایل شناسی نقاشی دیدار خسرو و شیرین بر سردر حمام گنجعلی خان کرمان

Year: 1396
COI: CSIA01_068
Language: PersianView: 445
This Paper With 16 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 16 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

وحیده جلال کمالی - دانشجوی کارشناسی ارشد پژوهش هنر، دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد
حمیدرضا محبی - دکتری پژوهشی هنر، عضو هییت علمی دانشگاه یزد

Abstract:

حمام های عمومی در شهرهای اسلامی اهمیت زیادی داشته اند و از مهمترین بناهای شهری پس از مسجد و مدرسه محسوب می شدند. این جلوه گاه معماری ایرانی اسلامی تنها مکانی برای نظافت نبوده بلکه موقعیتمکانی حمام و قرار گرفتن آن در کنار مراکز مهم و اثرگذاری چون بازار و مسجد موجب می گردید تا همواره به عنوان مکان تجمع در وقوع رویدادهای اجتماعی مورد توجه قرار گیرد. زمینه های مذهبی شکل گیری حکومت صفوی در ایران موجب ترویج فرهنگ وقف و گسترش ساخت بناهای عام المنفعه مانند حمام ها شد که از جمله آنها حمام گنجعلی خان کرمان است که در دوران حکومت شاه عباس صفوی ساخته شد. از دوره ی صفوی به بعد، تصاویر جانوران، انسان و گیاهان به تعداد زیادی بر روی کاشی ازاره ها و آهک بری های سربینه و سردر این حمام نقش بست. این شیوه تا دوره ی قاجار ادامه یافت، لیکن در طرح و تصویر در این دوره دگرگونی خاصی ایجاد شد و تصاویر همگام با تحول فرهنگ و اندیشه و ظهور نقاشی عامیانه بیشتر جنبه ی روایی از داستان های کهن با تاکید و تکیه بر دگرگونی فرهنگ و هنر به خود گرفت. این پژوهش کوشیده است ضمن معرفی حمام گنجعلیخان، به بررسی و تحلیل نقاشی دیدار خسرو و شیرین بر سردر آن و ارتباط این نقاشی با دگرگونی فرهنگی در دوره قاجار از منظر رویکرد شمایل شناسی بپردازد. براساس این رویکرد نقش مایه های هنری باید هم عرض نمونه های ادبی آنها مورد توجه قرار گیرند. از این رو این نقاشی طی سه مرتبه ی توصیف پیشاشمایل نگارانه، تحلیل شمایل نگارانه و توصیف شمایل شناسانه مورد بررسی قرار گرفته است. ترسیم نقاشی دیدار خسرو و شیرین، حاصل ذوق و احساس نقاشی عامیانه بوده که با نقاشی شیرین ناخودآگاه راویتگر دگرگونی آرام جامعه خود در تغییر نقش زنان و ورود بیش از پیش آنان در اجتماع و مناسبات اجتماعی، هنری و فرهنگی ست.

Keywords:

نقاشی , خسرو و شیرین , حمام گنجعلی خان کرمان , شمایل شناسی

Paper COI Code

This Paper COI Code is CSIA01_068. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/748224/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
جلال کمالی، وحیده و محبی، حمیدرضا،1396،شمایل شناسی نقاشی دیدار خسرو و شیرین بر سردر حمام گنجعلی خان کرمان،The First National Conference of Symbology in Persian Art With a Focus on Native Art،Bojnord،https://civilica.com/doc/748224

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 7,384
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support