ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مطالعه و تطبیق نقوش کاشی کاری ایوان عتیق حرم مطهر رضوی و ایوان مسجد گوهرشاد

Year: 1396
COI: CSIA01_127
Language: PersianView: 451
This Paper With 20 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 20 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

مهسا کاویانی فریز - دانشجوی پژوهش هنر دانشگاه آزاد اسلامی بیرجند
فرهاد خسروی بیژائم - دکتری پژوهش هنر، عضو هیت علمی دانشگاه آزاد اسلامی بیرجند
معصومه اطمینان - فوق لیسانس صنایع دستی، مدرس مرکز آموزش عالی فنی و حرفه ای دختران بیرجند

Abstract:

از عوامل موثر در شکوه و زیبایی معماری ایران، به ویژه در دوران اسلامی، می توان به تزیین و آرایش بناها اشاره کرد که در ادوار مختلف و با توجه به تحولات اجتماعی و فرهنگی، خود را به صورت های گوناگون و هماهنگ با بنا آشکار می سازند. در این میان، حرم مطهر رضوی در قرون مختلف تجلی گاه هنر و خلاقیت هنرمندان بوده است. پژوهش حاضر بر آن است تا با استفاده از روش توصیفی تحلیلی به بررسی تطبیقی بخشی از تزیینات مسجد گوهرشاد از دوره تیموری و صحن عتیق از دوره صفوی در حرم مطهر رضوی بپردازد؛ که می تواند در مطالعات نمادشناسی مربوطه راهگشا باشد. ضرورت اهمیت مقایسه نقوش کاشی کاری این دو ایوان، درک هر چه بیشتر مفهوم تزیینات حاکم در هرکدام ازین دو دوره تاریخی و میزان تاثیر هنر دوره تیموری بر دوره صفوی می باشد. برای تحلیل نقوش، پس از مطالعات میدانی و کتابخانه ای و بررسی فرمی اولیه در هر یک از دو بنا، ابتدا هر کدام در چهار دسته گیاهی، جانوری، هندسی و کتیبه دار دسته بندی و به بررسی جزییات آنها پرداخته شده است. سپس این داده ها، در دو بنا مورد مقایسه تطبیقی قرار گرفته است. یافته های تحقیق نشان می دهد با همه تاثیراتی که هنر دوره تیموری بر هنر دوره صفوی گذاشته، تکنیک اجرا، نقوش به کار رفته و رنگ زمینه کاشی ها در دوره صفوی به نسبت دوره تیموری متنوع تر گشته که می توان علت آن را در سهولت اجرا با کاشی هفت رنگ دانست. این کاشی ها از منظر در برداشتن نقوش اسلیمی و ختایی، اشتراکاتی دارند. نقوش حیوانی و همچنین نقوش نوشتاری، منحصر به ایوان عتیق است و در گوهرشاد نمونه مشابهی ندارد. در مقابل، نقوش هندسی در مسجد گوهرشاد قابل رویت است که نمونه آن در ایوان عتیق به چشم نمی خورد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is CSIA01_127. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/748283/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
کاویانی فریز، مهسا و خسروی بیژائم، فرهاد و اطمینان، معصومه،1396،مطالعه و تطبیق نقوش کاشی کاری ایوان عتیق حرم مطهر رضوی و ایوان مسجد گوهرشاد،The First National Conference of Symbology in Persian Art With a Focus on Native Art،Bojnord،https://civilica.com/doc/748283

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Reviews

5.00
1 تعداد پژوهشگران نظر دهنده
5 1
4 0
3 0
2 0
1 0

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 2,460
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support