ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی عناصر نمادین در نگاره داستان سام نریمان و زادن زال در شاهنامه ی شاه تهماسب

Year: 1396
COI: CSIA01_129
Language: PersianView: 354
This Paper With 16 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 16 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

زینب طحانی - کارشناس ارشد ارتباط تصویری، موسسه عالی غیرانتفاعی فردوس، مشهد
مهدی صحراگرد - گروه معماری، واحد مشهد، دانشگاه آزاد اسلامی، مشهد، ایران

Abstract:

شاهنامه این گنجینه ی ملت و کشور ایران، مجموعه ای از کهن ترین خاطرات قومی، آدابو رسوم و آیین ها در ایران باستان است. یکی از آیینه ای شادمانی در شاهنامه، تولد کودک است که فردوسی در داستان تولد زال به خوبی به آن پرداخته است. به دلیل تعلق خاطر ایرانیان نسبت به شاهنامه، نگارگران چیره دست، مهارت و خلاقیت خود را در پی خلق تصاویری از این اثر منظوم به اجرا گذاشته اند. اوج ظرافت و زیبایی در این آثار، با عنایت به تصاویر موجود در مکتب صفوی به چشم می خورد که آن مجموعه نفیس و با ارزش، شاهنامه شاه تهماسب می باشد. به طور کلی، شاهنامه و شاهنامه نگاری جایگاه کم نظیری در شکل گیری هویت فرهنگی و هنری ایرانیان و منبع بسیار غنی و معتبری برای دستیابی به عناصر و نمادها می باشد. نمادگرایی به عنوان یکی از ابزارهای بیان تصویری و انتقال مفاهیم، آثار زیادی از نگارگری ایرانی را در صورت و معنا به هم نزدیک کرده است. بنابراین، بررسی عناصر نمادین در نگارگری، با توجه به جایگاه نمادها و چگونگی کاربرد آنها قابل ملاحظه است. در این نوشتار عناصر نمادین در نگاره داستان سام نریمان و زادن زال در شاهنامه شاه تهماسب مورد بررسی قرار گرفته است. هنرمند ایرانی به آفرینش داستان در فضای نمادین می پردازد، و با بررسی نمادها در این نگاره می توان به این نتیجه اذعان داشت که، نگارگر ضمن در نظر داشتن فضای کلی داستان، برای تصویر کردن، علاوه بر متن شاهنامه از متون دیگر و همچنین در مواردی از ویژگی های زمان خود ( عصر صفوی ) بهره جسته است.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is CSIA01_129. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/748285/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
طحانی، زینب و صحراگرد، مهدی،1396،بررسی عناصر نمادین در نگاره داستان سام نریمان و زادن زال در شاهنامه ی شاه تهماسب،The First National Conference of Symbology in Persian Art With a Focus on Native Art،Bojnord،https://civilica.com/doc/748285

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: موسسه غیرانتفاعی
Paper count: 342
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support