Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی میزان آگاهی و نگرش خانوارهای ساکن روستای خورونده شهرستان رزن در زمینه اجرای طرحهای مدیریت مواد زائد جامد

Year: 1386
COI: NCEH10_097
Language: PersianView: 2,444
This Paper With 8 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 8 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

محمدتقی صمدی - استادیار گروه بهداشت محیط دانشکده بهداشت همدان
ابوالفضل محمدطاهری - کارشناس بهداشت محیط مرکز بهداشت رزن
جلال عبدی - کارشناس ارشد آموزش سلامت شبکه رزن
جواد یوسفی - سرپرست مرکز بهداشت رزن

Abstract:

تولید زباله جزء لاینکف زندگی است، در محیط روستا به دلیل ساختارهای فرهنگی – اجتماعی خاص، نیاز به مدیریت مواد زائد بیش از سایر محیط ها احساس می شود. آموزش و بالا بردن سطح آگاهی عمومی مردم، پشتوانه اصلی استفاده از مشارکت مردمی است و اولین گام در این راه سنجش آگاهی و نحوه نگرش مردم به مدیریت مواد زائد روستائی می باشد. این تحقیق با توجه به اجرای طرح روستای پاک از نوع توصیفی –تحلیلی در اسفندماه 85 در روستای خورونده انجام گردید. در این خصوص پرسشنامه ای شامل 36 سوال مربوط به وضعیت آگاهی و نگرش تهیه و از طریق مصاحبه حضوری برای کلیه 268 خانوار ساکن در روستای به روش مذکور تکمیل گردید. سپس اطلاعات جمع آوری شده پس از ورود به رایانه از طریق نرم افزار SPSS و آنالیز واریانس یکطرفه و تست فیشر مورد تجزیه و تحلیل آماری قرار گرفت. در این مطالعه بین میزان آگاهی با متغیرهای سطح تحصیلات، شغل، وضعیت تاهل، شغل سرپرست خانوار، میزان درآمد، تعدادافراد خانوار و منابع کسب اطلاعات رابطه معنی دار مشاهده گردید P<0/05 همچنین رابطه بین نگرش و وضعیت تاهل نیز معنی دار بوده است .(P<0/05 ) بر اساس نتایج حاصل از تحقیق میزان آگاهی 55/2% خانوارها در زمینه مسائل مربوط به مدیریت مواد زائد جامد روستائی در حد خوبی بوده و 81 % خانوارها نسبت به مدیریت مواد زائد نگرش مثبت و 19 % نگرش منفی داشته اند. با توجه به نتایج این پژوهش استفاده از عوامل موثر در افزایش آگاهی و نگرش روستائیان و آموزش براساس آنها به عنوان عامل مهم در پیشبرد برنامه های بهداشتی به ویژه مدیریت مواد زائد و توجه به علائق و خواسته های ساکنین در اجرای برنامه های مربوط به روستای پاک ضرورت خواهد داشت.

Keywords:

آگاهی و نگرش / مدیریت مواد زائد جامد / روستای پاک / رزن

Paper COI Code

This Paper COI Code is NCEH10_097. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/74946/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
صمدی، محمدتقی و محمدطاهری، ابوالفضل و عبدی، جلال و یوسفی، جواد،1386،بررسی میزان آگاهی و نگرش خانوارهای ساکن روستای خورونده شهرستان رزن در زمینه اجرای طرحهای مدیریت مواد زائد جامد،10th National Congress On Environmental Health،Hamadan،https://civilica.com/doc/74946

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

  • طهماسبی، فریال، زباله و ضرورت بازیافت آن.ماهنامه آسیاس بوم، سال ...
  • حسنی، منوچهر، مبانی آموزش بهداشت. انتشارات طهوری، 1382 ...
  • عبدلی، م، مدیریت مواد زائد، جلد سوم، سازمان بازیافت و ...
  • واحد آمار و انفورماتیک، مرکز یهداشت شهرستان رزن، 1385 ...
  • رضایی مفرد، محمد رضا، میران زاده محمد باقر، اکبری، حسین، ...
  • رودباری، علی اکبر، کلاته جاری، مهرداد، طراحی سیستم جمع آوری ...
  • تکدستان، افشین، خدابنده لو، مریم، آزاد نیا، سحر، بررسی راهکارهای ...
  • غفوری، یدالله، تبرائی، یاسر، بررسی میزان آگاهی و نگرش خانوارهای ...
  • ناظمی س. و همکاران بررسی وضعیت جمع آوری و دفع ...
  • Herbert.f. lund "Recycling Hand book" the Mc Grow -Hill(2002) ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

کدام مقالات به این منبع استناد نموده اند

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support