Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تحلیل ریسک خشکسالی در شرایط توسعه منابع آب با استفاده از تابع کاپولا

Year: 1395
COI: RELI04_014
Language: PersianView: 438
This Paper With 8 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 8 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

فرزانه خیراندیش - دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی آب، دانشکده عمران، دانشگاه علم و صنعت ایران، تهران، ایران
حسین علیزاده - استادیار، دانشکده عمران، دانشگاه علم و صنعت ایران، تهران، ایران

Abstract:

در بسیاری از مناطق جهان، علاوه بر مشکلات مربوط به کاهش کمیت آب به دلیل خشکسالی و همچنین عوامل انسانی، مشکل کاهش کیفیت منابع آب نیز وجود دارد. در ایران عمده برداشت های مصرفی مربوط به بخش کشاورزی بوده و از دیدگاه این بخش شوری آب، یکی از پارامترهای مهم کیفیت آب تلقی می گردد. همچنین بر اثر کاهش جریان رودخانه به دلیل خشکسالی یا افزایش برداشت های بالادست، افزایش شوری رودخانه مشاهده می شود. از طرفی یکی از الزامات در مدیریت خشکسالی ارزیابی ریسک خشکسالی است، چرا که خشکسالی یک پدیده غیرقطعی بوده و شامل اثرات زیان بار است. اقدامات انسان در توسعه منابع آب می تواند سب تغییر ریسک خشکسالی می گردد. با این توجه در این تحقیق یک چارچوب مدلسازی ارایه می گردد که بوسیله آن بتوان ریسک خشکسالی و شوری به طور توام مربوط به اقدامات توسعه منابع آب در بالادست رودخانه را تحلیل نمود. به این منظور، با استفاده از داده های پانصد ساله مصنوعی تولید شده دبی ماهانه در سرشاخه های حوضه آبریز رودخانه حله واقع در جنوب غربی ایران و نرم افزار WEAP، سری درازمدت آبدهی و شوری آب رودخانه در نقاط مهم سیستم شبیه سازی گردید. سپس سری زمانی شدت و تداوم خشکی با استفاده از روش سطح آستانه و همچنین میانگین شوری در طول دوره خشکی به عنوان مشخصه های اصلی خشکسالی محاسبه شده است. در نهایت ریسک توام خشکسالی هیدرولوژیکی و رخداد شوری بر اساس مفهوم دوره بازگشت ماندگاری و با به کارگیری کاپولا ماندگاری، با درنظر گرفتن میانگین شوری در دوره خشکسالی به عنوان مشخصه کیفیت در کنار شدت و تداوم خشکسالی به عنوان مشخصه های کمیت آب محاسبه شده است. نتایج نشان دهنده افزایش ریسک خشکسالی و شوری در برخی نقاط و کاهش در برخی دیگر نقاط در شرایط توسعه نسبت به وضع موجود است. در این خصوص اثر توام عوامل متعددی مورد بحث قرار گرفته است.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is RELI04_014. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/751565/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
خیراندیش، فرزانه و علیزاده، حسین،1395،تحلیل ریسک خشکسالی در شرایط توسعه منابع آب با استفاده از تابع کاپولا،4th International Conference on Reliability Engineering،Tabriz،https://civilica.com/doc/751565

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 24,070
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support