Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی پایداری در معماری بومی و سنتی ایران (نمونه های موردی ماسوله و اورامان تخت)

چهارمین همایش ملی انرژی، محیط زیست، کشاورزی و معماری پایدار
Year: 1396
COI: EPCM04_003
Language: PersianView: 329
This Paper With 17 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 17 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

محمد امیری - دانشجوی کارشناسی مهندسی معماری، دانشکده معماری و هنر، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد سنندج، سنندج، ایران
ادیب احمدی - دانشجوی کارشناسی مهندسی معماری، دانشکده معماری و هنر، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد سنندج، سنندج، ایران

Abstract:

پیشرفت صنعت و تکنولوژی به ویژه از قرن نوزدهم به بعد شرایطی را فراهم آورد که معماران با تکیه بر آن از توجه خود نسبت به شرایط آب و هوایی و اقلیمی و همچنین منابع انرژی فاصله گرفتند. امروزه بحث پایداری علاوه بر معماری و حفظ منابع انرژی پا را فراتر گذاشته و جنبه های متفاوت از علوم و زندگی بشررادربرگفتهاست. توجه به محیط زیست، منابع انرژی و حفظ آن ها برای آیندگان از مباحث مورد توجه در سطوح بین الملل است، از این رو نتایج بحران های امروزی در این زمینه ها ما را به سمت استفاده از راهکارهای معماری پایدار ازجمله طراحی و جهت گیری بر اساس اقلیم و استفاده از مصالح بوم آورد سوق می دهد. نمونه های بومی معماری ایران که کاملا با مفاهیم معماری پایدار مطابقت دارند هرچند نمیتوانند پاسخگوی نیازهای گوناگون جامعه امروزی باشند، اما با بررسی ویژگی های آنان و شناخت و استفاده از آن اصول می توان به ساخت و ساز پایدار و همراستا با طبیعت دستیافت. در این مقاله نمونه هایی از معماری سنتی و بومی ایران یعنی ماسوله و هورامان تخت که دارای معماری پلکانی می باشند و از مصادیق معماری پایداراند، مورد بررسی قرار گرفته اند و سعی بر آن شده است که راهکارهای مورد استفاده در آن ها شناسایی شود، که چگونه یک سبک معماری در دو اقلیم متفاوت مورد استفاده قرار گرفته است و به خوبی جوابگوی نیازهای استفاده کنندگان بوده است. روش تحقیق در این مقاله به صورت کتابخانه ای یعنی استفاده از کتب، مقالات و سایت های معتبر می باشد که در نهایت با مطالعه ی میدانی منطقه هورامان تخت جمع بندی نهایی صورت گرفته است. نتیجه ی کلی بدست آمده از این تحقیق استفاده از شرایط اقلیمی، جهت گیری، توپوگرافی و مصالح بومی موجود در محیط جهت ساخت و ساز بناها برای عدم ایجاد تغییر و تخریب در محیط زیست می باشد، که این موارد به روشنی از مصادیق معماری پایدار در معماری بومی و سنتی ایران می باشد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is EPCM04_003. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/755015/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
امیری، محمد و احمدی، ادیب،1396،بررسی پایداری در معماری بومی و سنتی ایران (نمونه های موردی ماسوله و اورامان تخت)،Fourth National Conference on Energy, Environment, Agriculture and Sustainable Architecture،Sanandaj،https://civilica.com/doc/755015

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 4,445
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support