Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تاثیر اشتغال بر پیشگیری و کاهش خشونت از دیدگاه مهارت آموزان سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور(مورد مطالعه : مهارت آموزان آموزش های فنی و حرفه ای شهرستان قلعه گنج استان کرمان)

همایش پیشگیری از خشونت چالش ها و راهکارها
Year: 1396
Publish place:
COI: KPVNC01_035
Language: PersianView: 305
This Paper With 14 Page And PDF Format Ready To Download
محتوای کامل این Paper با فرمت WORD هم قابل دریافت می باشد.

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 14 صفحه است به صورت فایل PDF و یا WORD در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

نفیسه جاویدان - کارشناس ارشد باغبانی، مربی کشاورزی مرکز آموزش فنی و حرفه ای شهرستان جیرفت
مهدی محمودآبادی - دکتری مدیریت (استراتژیک)، رییس اداره رفاه اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان کرمان
محمدحسین فروزانفر - عضو هیات علمی مجتمع آموزش عالی بم

Abstract:

در سال های اخیر ساکنین منطقه قلعه گنج واقع در استان کرمان با مشکلات زیادی روبرو و از کمترین امکانات زندگی محروم بوده است. خشکسالی و گرمای شدید هوا زندگی را برای ساکنان عمدتا کشاورز این منطقه بسیار سخت کرده است. انتخاب این منطقه به عنوان محروم ترین منطقه کشور و اجرای طرح های عمرانی و محرومیت زدایی در آن، سبب گردید که قلعه گنج به عنوان شهر نمونه اقتصاد مقاومتی معرفی شده و الگویی برای کار در سایر مناطق محروم باشد. با آغاز طرح های عمرانی در راستای توسعه این منطقه‎، اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان کرمان اقدام به آموزش و راه اندازی کارگاه های فرش بافی، پرورش قارچ و سایر مشاغل زودبازده نموده است. از این رو همواره این سوال مطرح است که آیا اشتغال کارآموزان مرکز فنی و حرفه ای شهر کرمان بر کاهش سطح خشونت و پرخاشگری آن ها تاثیرگذار بوده است. در این پژوهش فرضیه های بدین شکل عنوان شده است که: الف) اشتغال باعث کاهش سطح خشونت و پرخاشگری مهارت آموزان آموزش فنی و حرفه ای در منطقه قلعه گنج شده است. ب) اشتغال باعث ارتقای سلامت اجتماعی مهارت آموزان آموزش های فنی و حرفه ای در منطقه قلعه گنج شده است. به مظور بررسی اثرات اشتغال بر کاهش سطح خشونت و پرخاشگری کارآموزان، داده ها از میان 400 نفر از مهارت آموزان سازمان آموزش فنی و حرفه ای جمع آوری شد. پژوهش به صورت یک مطالعه اکتشافی و پرسشنامه ای با پرسشنامه ی پرخاشگری باس و پری (1990) برای تعیین سطح خشونت و پرخاشگری کارآموزان انجام شد. برای سنجش تعیین تاثیر اشتغال بر میزان سلامت اجتماعی از پرسشنامه محقق ساخته ای بر اساس تحقیقات قبلی استفاده شد. روایی سوالات از طریق جمعی از متخصصان و استادان علوم اجتماعی تایید شد. پایایی سوالات با استفاده از فرمول آلفای کرونباخ مورد سنجش و تایید قرار گرفت. به منظور بررسی تاثیر اشتغال بر پیشگیری و کاهش خشونت و پرخاشگری و ارتقای سلامت اجتماعی کارآموزان تجزیه و تحلیل اطلاعات با استفاده از تحلیل واریانس و آزمون همبستگی فرضیات از طریق آزمون رگرسیون به کمک نرم افزار SPSS20 انجام شد. تحلیل نتایج نشان داد که اشتغال (R2=0.35, p<0.05)، درآمد و مزایای شغلی (R2=0.55, p<0.05)، و رضایت شغلی (R2=0.73, p<0.05) به طور مثبت و معناداری بر کاهش خشونت و پرخاشگری کارآموزان اثرگذار می باشد. همچنین بین اشتغال (R2=0.58, p<0.05) با سلامت اجتماعی کارآموزان همبستگی مثبت و معنی داری وجود دارد. یافته های این مطالعه به بینش های موجود در رابطه با تاثیر عوامل مرتبط با اشتغال بر پیشگیری و کاهش خشونت و پرخاشگری و ارتقای سطح سلامت اجتماعی مهارت آموزان و دانش آموختگان آموزش فنی و حرفه ای کرمان کمک می کند و نشان می دهد که با توسعه ی آموزش های فنی و حرفه ای و ایجاد مشاغل زودبازده می توان علاوه بر اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی به ارتقای توسعه ی پایدار در منطقه ی محروم قلعه گنج یاری رساند.

Keywords:

اشتغال , اقتصاد مقاومتی , خشونت , مهارت آموزان آموزش فنی و حرفه ای

Paper COI Code

This Paper COI Code is KPVNC01_035. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/757393/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
جاویدان، نفیسه و محمودآبادی، مهدی و فروزانفر، محمدحسین،1396،تاثیر اشتغال بر پیشگیری و کاهش خشونت از دیدگاه مهارت آموزان سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور(مورد مطالعه : مهارت آموزان آموزش های فنی و حرفه ای شهرستان قلعه گنج استان کرمان)،همایش پیشگیری از خشونت چالش ها و راهکارها،Kerman،https://civilica.com/doc/757393

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support