ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی اعتیاد به شبکه های اجتماعی مجازی در بین دانشجویان شهر اردبیل: مطالعه موردی شبکه های اجتماعی تلگرام و اینستاگرام

Year: 1396
COI: CSP01_262
Language: PersianView: 227
This Paper With 12 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 12 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

فرزاد سلیمانی - کارشناسی ارشد، مهندسی کامپیوتر گرایش نرمافزار، همکار پژوهشی دفتر تحقیقات کاربردی فرماندهی انتظامی استان اردبیل
مریم جعفری - کارشناسی ارشد، مهندسی کامپیوتر گرایش نرمافزار، گروه کامپیوتر، موسسه آموزش عالی نوین اردبیل، اردبیل، ایران.
مهدی آذرتاش - کارشناس ارشد روانشناسی ،دانشگاه علامه طباطبایی،مدرس دانشگاه
عظیم حبیب زاده

Abstract:

زمینه: در سالهای اخیر استفاده بیش از حد از شبکه های اجتماعی باعث ظهور پدیدهای با عنوان اعتیاد به شبکه های اجتماعی مجازی شده است. آسیبهای اجتماعی ناشی از این پدیده، اعضای جامعه را در رفتار فردی با خانواده و رفتار اجتماعی با دیگر شهروندان متزلزل و متاثر از فرهنگهای منحط بیگانه مینماید. بنابراین این پژوهش با هدف تعیین میزان اعتیاد به شبکه های اجتماعی تلگرام و اینستاگرام در دانشجویان صورت گرفته است.روش کار: این پژوهش از نوع توصیفی، تحلیلی و مقطعی میباشد که بر روی 96 نفر از دانشجویان 18 تا 27 ساله دانشگاه های اردبیل در سال 95 صورت گرفته و روش به کار گرفته شده برای نمونه گیری طبقهای و تصادفی ساده میباشد. ابزار پژوهش پرسشنامه بوده که در سه بخش اطلاعات دموگرافیک، دلایل استفاده از اینترنت، پرسشنامه محقق ساخته میباشد. متغیر وابسته در این پژوهش، اعتیاد به شبکه های تلگرام و اینستاگرام است که به عنوان یک آسیب اجتماعی شایع در بین دانشجویان مورد بررسی قرار گرفته و در نهایت وضعیت کاربران مورد مطالعه به صورت کاربر طبیعی، کاربر با اعتیاد خفیف و اعتیاد شدید مشخص گردید.یافته ها: بررسی استفاده دانشجویان از شبکه های اجتماعی تلگرام و اینستاگرام نشان میدهد که 91/7 درصد از دانشجویان کاربر طبیعی و بدون اعتیاد به شبکه های اجتماعی، 8/3 درصد آنان با اعتیاد خفیف به شبکه های اجتماعی و 1 درصد دارای اعتیاد شدید به شبکه های اجتماعی میباشد. بین مدت زمان استفاده از اینترنت و اعتیاد به اینترنت رابطه آماری معنی داری مشاهده گردید P=0/022) و (T=2/90 به طوری که میانگین استفاده از اینترنت در کاربر طبیعی 1 ساعت و 50 دقیقه بود، در حالی که در کاربران با اعتیاد خفیف 3 ساعت بود.نتیجه گیری: با توجه به اهمیت پیشگیری نسبت به درمان و با توجه به این که اعتیاد به شبکه های اجتماعی به عنوان یک آسیب اجتماعی، نسل جوان و آینده سازان کشور را تهدید میکند، اقداماتی از قبیل آموزش نحوه صحیح استفاده از اینترنت وافزایش اطلاعات والدین نسبت به رایانه و اینترنت جهت اعمال صحیح و آگاهانه تربیت و محدودیت در این زمینه در جامعهضروری میباشد.

Keywords:

اعتیاد، شبکه های اجتمایی، آسیب های اجتمایی، تلگرام و اینستاگرام، دانشجویان اردبیل

Paper COI Code

This Paper COI Code is CSP01_262. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/761190/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
سلیمانی، فرزاد و جعفری، مریم و آذرتاش، مهدی و حبیب زاده، عظیم،1396،بررسی اعتیاد به شبکه های اجتماعی مجازی در بین دانشجویان شهر اردبیل: مطالعه موردی شبکه های اجتماعی تلگرام و اینستاگرام،The first national conference on social problems،،،https://civilica.com/doc/761190

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support