ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

خوانش و ادراک متن در تفهیم فضای معماری زیست دوست باتصویرسازی فضای ذهنی طبیعت در شعر حافظ

Year: 1397
COI: MATNPAGOOHI05_138
Language: PersianView: 350
This Paper With 14 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 14 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

جانا عرب زاده - دانشجوی دکتری معماری، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران
حسن بلخاری قهی - استاد دانشگاه تهران، رییس انجمن آثار و مفاخر

Abstract:

هستی آکنده از فضاهایی بکر می باشد که خود مامن طبیعت است. حال مساله ای بنیادین ذهن را درگیر این نکته می سازد که جهان پیرامون ما چیست و حضور طبیعت در آن چه جایگاهی دارد چنانچه هستی به مثابه تعبیر معرفت شناختی آن،کتاب مبین در نظر گرفته شود که بازنمایی از کتاب مکتوب الهی چون قرآن کریم باشد،همچون یک متن ادبی قابل خوانش و ادراک شدن است که خود دال وحجتی است از حقیقت معنایی ازکمال روحانی که قابل خوانش است.امروزه بر بنیاد نظریه های بسیاری خوانش متن نه فقط در حوزه ادبیات بلکه در هنر و معماری مورد نقد و بررسی قرار گرفته شده است. پدیدار شدن معنا و مفهوم حقیقی معماری از طریق درک و تحلیل نشانه های موجود در متن فضای ساخته شده،به آشکارگی هر چه بیشتر حقیقت معماری می انجامد. مساله ای دیگر در تطابق دو فضای ذهنی )مجازی( و حقیقی و ادراک آن توسط مخاطب فرآیندی ذهنی است از خوانش متن، که در هر دو فضای ادبیات و معماری قابل تامل است.مخاطب غزلی از اشعار حافظ،با ادراک فضای مجازی که شاعر در شعر خود می آفریند،خود را در میانه آن فضا می یابد.این مساله در معماری نیز صورت می پذیرد.در این میانه تعابیر ومفاهیم مشترکی همچون طبیعت در هر دو فضا منجر به بازنمایی معماری مجازی می گردد. پژوهش انجام شده با هدف تبیین و تحلیل، ادراک مخاطب از معماری زیست دوست که در آن مساله اصلی دوستداری طبیعت است،و ادراک و شکل گیری فضای مجازی از طبیعتی که حافظ در شعر خود بیان می کند، درصدد دستیابی به خوانش مشترکی از دو متن معماری و ادبی می باشد.

Keywords:

معماری، معماری زیست دوست، خوانش متن، شعر حافظ، فضای مجازی،فضای حقیقی

Paper COI Code

This Paper COI Code is MATNPAGOOHI05_138. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/761667/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
عرب زاده، جانا و بلخاری قهی، حسن،1397،خوانش و ادراک متن در تفهیم فضای معماری زیست دوست باتصویرسازی فضای ذهنی طبیعت در شعر حافظ،Fifth Literary Text Literature Conference A new look at stylistics, rhetoric, literary criticism،Tehran،https://civilica.com/doc/761667

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 30,722
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support