ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی واژه عشق در دیوان شاه نعمت الله ولی

Year: 1396
COI: ELSCONF05_180
Language: PersianView: 328
This Paper With 12 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 12 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

یسنا ثانی - دانشجوی دکترای زبان و ادبیات فارسی، دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد زاهدان، ایران.
عبدالله واثق عباسی - دانشیار گروه زبان و ادبیات فارسی، دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد زاهدان،

Abstract:

عشق یکی از موضوعات اصلی، کلیدی و عالی ترین بنیاد فکری شاعر قرن هشتم و نهم، شاه نعمت الله ولی مشهورترین چهره تصوف و موسس سلسله نعمت اللهی می باشد. که با توجه به پژوهش نگارنده که به روش کتابخانه ای صورت گرفته در دیوان اشعار شاعر با تعابیر بسیار و به وفور یافت شده و مورد بررسی قرار گرفته است. عشق نیرویی درونی که با فطرت انسان عجین است و نزد عرفا بویژه شاه نعمت الله ولی با کشف و شهود راه کمال را پیموده است. عشقی که دریای جنون الهی وسرشار از معرفت است و عقل در آن راهی ندارد حوزه تحقیق در مورد عشق در دیوان شاه نعمت الله ولی از یک سو فرهنگنامه ها و مآخذ عرفانی و سخنان صاحب نظران در زمینه واژه عشق درجایگاه عرفانی است و از طرفی تعاریف واژه عشق و جایگاه عرفان ابن عربی و مولاناو تاثیرات برگرفته شاه نعمت الله ولی از آراء این بزرگان در زمینه وحدت وجودومباحث عرفانی بوده است. در ادامه جهت واکاوی اندیشه شاه نعمت الله ولی بامراجعه به دیوان و طبقه بندی واژه عشق و تعابیر مختلف آن به جمع بندی پرداخته و نمونه هایی از اشعار شاعر برای اثبات دیدگاه عشق و عرفان آورده شده است

Keywords:

شاه نعمت الله ولی، عشق، عرفان ، شعر

Paper COI Code

This Paper COI Code is ELSCONF05_180. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/761960/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
ثانی، یسنا و واثق عباسی، عبدالله،1396،بررسی واژه عشق در دیوان شاه نعمت الله ولی،Fifth International Conference on Applied Research in Language Studies،Tehran،https://civilica.com/doc/761960

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 4,601
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support