ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

حل تعارض ها برای مدیریت پایدار منابع آب براساس نظریه بازی؛ مطالعه موردی

Year: 1396
COI: JR_AGEC-11-3_006
Language: PersianView: 492
This Paper With 30 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 30 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

مهدی ترقی - دانشجوی دکتری مهندسی و مدیریت منابع آب دانشگاه صنعتی اصفهان
مجید منتصری - استاد گروه مهندسی آب دانشگاه ارومیه،
مهدی ضرغامی - استاد دانشکده مهندسی عمران و پژوهشکده محیط زیست دانشگاه تبریز
حجت میان آبادی - استادیار گروه مهندسی آب دانشگاه تربیت مدرس

Abstract:

بیش از %90 مصرف آب در ایران به بخش کشاورزی اختصاص دارد. بدیهی است میزان سود کشاورزی با میزان استفاده از منابع آب مرتبط است، به طوریکه کشاورز میپندارد با افزایش میزان آب آبیاری و سطح زیرکشت، میزان محصول و در نتیجه سود او افزایش خواهد یافت. کشاورزان با این فرض به محیط زیست آسیب میرسانند که در نهایت منجر به فاجعه منابع مشترک خواهد شد. آشکار است که جلوگیری از استفاده بیش از حد از منابع آب در راستای توسعه پایدار، به عنوان هدف محیط زیستی با بیشینه سازی سود خالص کشاورزان، به عنوان هدف اقتصادی، در کوتاهمدت در تعارض بوده و لازم است که تعادلی میان آنها ایجاد شود. به همین منظور، میزان استفاده بهینه از منابع آب و سود خالص کشاورزی در چهار سناریوی الگوی کشت، با استفاده از چهار روش حل تعارض شامل راهحلهای نش نامتقارن، کالای- اسمورودینسکی نامتقارن، مساحت یکنواخت نامتقارن و زیانهای یکسان نامتقارن، برای سال زراعی 1392- 1393 در محدوده مطالعاتی ارومیه مشخص شد. نتایج نشان داد با افزایش وزن محیط زیستی، سطح زیرکشت و در پی آن سود خالص کشاورزی، در همه سناریوها کاهش مییابد. سناریوی چهارم با توجه به امکان عملی بودن و پذیرش بیشتر آن توسط کشاورزان، معقولتر و قابل قبول تر می باشد. همچنین با مقایسه سناریوی چهارم با اوزان محیط زیستی و اقتصادی برابر با وضعیت موجود، با فرض کشت گیاهان غالب در منطقه، مشخص میشود که در سناریوی چهارم با اوزان برابر، مصرف آب به میزان %17 نسبت به وضع موجود کاهش و سود خالص کشاورزان نسبت به وضعیت موجود %10 افزایش مییابد.

Keywords:

اثرگذاری های محیط زیستی , ارومیه , الگوی کشت , حل تعارض , مدیریت منابع آب

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_AGEC-11-3_006. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/763374/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
ترقی، مهدی و منتصری، مجید و ضرغامی، مهدی و میان آبادی، حجت،1396،حل تعارض ها برای مدیریت پایدار منابع آب براساس نظریه بازی؛ مطالعه موردی،https://civilica.com/doc/763374

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 14,364
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support