Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

راهکارهای تامین آسایش محیطی در مدرسه بر اساس ویژگی های پایدار معماری بومی (نمونه موردی بندر گرم و مرطوب چابهار)

فصلنامه معماری سبز، دوره: 3، شماره: 8
Year: 1396
COI: JR_GRAR-3-8_003
Language: PersianView: 364
This Paper With 12 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 12 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

حمیدرضا عظمتی - دانشیار گروه معماری، دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی
زینت امینی فر - دانشجوی دکترای معماری، دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی

Abstract:

با توجه به بحران انرژی و آلودگیهای زیست محیطی ناشی از آن، حفظ پایداری محیط زیست و بهره گیری از منابعانرژی پاک بیش ازپیش اهمیت یافته است. بنابراین توجه به معماری بومی و بهره گیری از اصول آن در راستایحفظ پایداری محیط زیست ضروری است. در مناطق حاشیه دریای عمان و چابهار مطالعات مناسبی برای شناختارزشهای معماری بومی منطقه صورت نگرفته است. بناهای بومی مورد بی توجهی قرارگرفته و تعداد بسیار معدودیاز آنها برجای مانده اند. از طرفی یکی از مهمترین نیازهای کاربری شهری و روستایی این منطقه، نیاز به فضاهایآموزشی و مدارس است. در مدارس نوساز یا در حال ساخت از ساختمان های یک شکل که توجهی به اقلیم وفرهنگ منطقه ندارد، بهره گرفته میشود. از پیامدهای این امر به وجود آمدن مسایلی همچون چون عدم ارتباطمناسب کاربر با محیط، سطح آسایش پایین در محیط، مدرسه سازی بدون رعایت مسایل اقلیمی، صرف انرژی بسیارزیاد برای تامین شرایط آسایش محیطی، انزوای معماری بومی و عدم توجه به محیط زیست و اقلیم در فرایندساخت وساز است. تحقیق حاضر با هدف شناخت و معرفی الگوهای پایدار معماری بومی در بندر گرم و مرطوبچابهار و ارایه راهکارهای طراحی مدرسه بر مبنای الگوهای به دست آمده، انجام شده است. شناخت معماری پایداربومی و بهره گیری از اصول آن در معماری نوین، نقش مهمی در جهت تامین آسایش کاربران و حفظ محیط زیستخواهد داشت. روش تحقیق حاضر بر پایه مطالعات کتابخانه ای و مشاهدات میدانی بوده است. همچنین بامطالعه وبررسی نمونه های موجود از معماری بومی منطقه به معرفی الگوهای پایدار این بناها پرداخته شده است. نتایجبه دست آمده از این پژوهش در قالب راهکارهای تامین آسایش محیطی در مدرسه بر مبنای الگوهای معماری بومیمنطقه گرم و مرطوب چابهار ارایه شده است. این نتایج حاوی اصول پایدار معماری همساز با اقلیم گرم و مرطوببوده است که بهره گیری از آن حتی در معماری انواع دیگر ساختمان های این منطقه نیز میسر است.

Keywords:

معماری بومی , مدرسه , اقلیم گرم و مرطوب , چابهار

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_GRAR-3-8_003. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/764034/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
عظمتی، حمیدرضا و امینی فر، زینت،1396،راهکارهای تامین آسایش محیطی در مدرسه بر اساس ویژگی های پایدار معماری بومی (نمونه موردی بندر گرم و مرطوب چابهار)،https://civilica.com/doc/764034

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 5,488
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support