ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

چالش های تشخیص حرج در سقط درمانی

Year: 1396
Publish place:
COI: TEBCONF06_052
Language: PersianView: 849
This Paper With 16 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 16 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

علی علیزاده - وکیل پایه یک دادگستری

Abstract:

پدیده سقط جنین از دیرباز، همواره از چالشهای مهم جوامع بشری بوده است. اساسا0 اصل بر عدم جواز اخلاقی، شرعی و قانونی سقط جنین است. اما برخی فقها و قانونگذار ایران در بعضی شرایط خاص و به جهت عدم تحمیل رنج و مشقت بر مادر و به علت برخی آسیب شناسی های فردی-اجتماعی و ... انجام سقط را مجاز دانسته اند. براساس ماده واحده سقط درمانی مصوب 1384 سقط جنین در شرایطی که بیماری جنین به علت عقب افتادگی یا ناقص الخلقه بودن موجب حرج مادر شود یا بیماری مادر که با تهدید جانی مادر توام باشد قبل از ولوج روح (چهارماه) با رضایت زن مجاز است؛ اما در این ماده واحده همانگونه که مشاهده میشود قانونگذار به صورت روشن و صریح مصادیق اعمال عسر و حرج مادر را تبیین نکرده و بدین ترتیب در رویه قضایی ایران، قضات بایستی به استناد اصل 167 قانون اساسی به منظور تشخیص حوزه اعمال حرج به منابع معتبر فقهی رجوع نمایند که در آنجا نیز به واقع کلیه مصادیق بیان نشده اند و در نتیجه دست قضات را در اعمال سلیقه های شخصی باز گذاشته است. هدف نگارنده در این مقاله این است که با بهره گیری از کتب و مقالات علمی مرتبط و تحقیق در منابع معتبر فقهی و با روش تحلیلی و توصیفی و مطالعه کتابخانهای، چالش های اجرایی قانون مذکور در زمینه تشخیص حرج در سقط درمانی را تا حدودی مورد بررسی و مطالعه قرار دهد. نتایج حاصل از این تحقیق نشان داد، چنانچه جان مادر یا جنین در خطر باشد و یا عقب افتادگی یا ناقص الخلقه بودن جنین موجب حرج مادر تشخیص داده شود، قبل از دمیدن روح در کالبد جنین سقط بلامانع میباشد؛ اما پس از دمیده شدن روح در کالبد جنین در صورت خطر مرگ برای مادر جایز، در غیر اینصورت جایز نمیباشد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is TEBCONF06_052. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/766533/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
علیزاده، علی،1396،چالش های تشخیص حرج در سقط درمانی،ششمین همایش سراسری طب و قضا،Qom،https://civilica.com/doc/766533

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support