Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی میزان آگاهی، نگرش و عملکرد مردم در ارتباط با مدیریت مواد زائد جامد شهری کرمانشاه، بهار و تابستان 1380

چهارمین همایش ملی بهداشت محیط
Year: 1380
COI: NCEH04_041
Language: PersianView: 2,182
This Paper With 8 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 8 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

حیدر مسگراف - عضو هیئت علمی گروه مهندسی بهداشت محیط دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پز
حسن صادقی - کارشناس آموزشی
علی جعفری
رضا داودی

Abstract:

تولید انواع مواد زائد در مراحل مختلف فعالیتهای تولیدی و مصرفی انسان یکی از مهمترین مسائل بهداشتی و زیست محیطی می باشد که زنجیره مدیریتی زباله های ناشی از فعالیتهای مصرفی انسانی به دلیل حجم بالا، فساد پذیری، بهداشت عمومی و اقتصاد از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد. که در این میان هیچگاه نبایستی نقش تولید کنندگان را در زنجیره این مدیریت نادیده گرفت، زیرا که مرحله تولید در کل فرآیند مدیریت مواد زائد نقش اساسی دارد. این مطالعه بصورت توصیفی و مقطعی، به منظور ارزیابی میزان آگاهی، نگرش و عملکرد مردم در ارتباط با مدیریت زباله های شهری کرمانشاه صورت گرفت. جامعه آماری این مطالعه را محلهای مختلف شهر انتخاب شدند و اطلاعات مورد نیاز از طریق پرسشنامه های تایید شده ای که از طریق آزمون مجدد پایایی آنها دارای مطلوبیت بود جمع آوری شدند. چک لیست های مورد نظر حاوی سئوالاتی در زمینه بیماریهای منتقله، تفکیک در مبدا، نحوه نگهداری، روشها، ساعات و دفعات جمع آوری، بازیافت ، دفع و غیره بودند که سئوالات آگاهی، نگرش و عملکرد هر کدام به طور مجزا 10 سئوال را به خود اختصاص می دادند. نحوه امتیاز بندی پرسشنامه ها بر اساس تعداد پاسخهای صحیح داده شده به هر بخش از سئوالات بود، که 4- 1 پاسخ صحیح امتیاز ضعیف، 7 -4 پاسخ صحیح به بالا دارای امتیاز عالی یا خوب بود. نتایج حاصل از این مطالعه نشان دادکه 53% افراد از آگاهی ضعیف، 38% متوسط و تنها 9% از آگاهی خوب برخوردار بودند. در ارتباط با سئوالات نگرشی 4% افراد دارای نگرشی ضعیف، 41% متوسط و 55% نیز از نگرش خوب برخوردار بودند. در بخش عملکردی نیز 69% افراد از عملکرد ضعیف، 25% متوسط و 6% از عملکردی خوب برخوردار بودند. با توجه به نتایج مشخص گردید که اکثریت مردم دارای آگاهی و عملکردی ضعیف می باشند و حتی در بعضی موارد بین آگاهی و نگرش آنها با عملکردهایشان هماهنگی و هم خوانی لازم وجود ندارد. به عنوان مثال در مورد مسائلی چون تفکیک در مبداء، فروش زائدات مصرفی به دوره گردها و بازیافت کنندگان غیر قانونی و همچنین وضعیت ظروف نگهداری زباله و نحوه نگهداری آنها در منزل میتوان اشاره نمود، با وجودیکه آگاهی و نگرش آنها نسبت به موضوعات ذکر شده نسبتاً صحیح بود اما عملکرد اکثریت افراد در این زمینه ها اشتباه بود که از دلایل آن می توان به ضعفهای مدیریتی سیستم، عدم آگاهی مردم از تعهدات اجتماعی در خصوص بهداشت، سطح دانش نازل و عدم همکاری در احداث شهر و مسائلی چون سنت، وضعیت اقتصادی و سطح پایین معیار زندگی اشاره نمود. در نهایت جهت جبران این نواقص می توان به امر بهداشت همگانی، حمایت از بازیافت و ایجاد بستری مناسب جهت مشارکت مردم همت گمارد.

Keywords:

مردم- آگاهی - نگرش- عملکرد- مدیریت مواد زائد جامد شهری

Paper COI Code

This Paper COI Code is NCEH04_041. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/76730/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
مسگراف، حیدر و صادقی، حسن و جعفری، علی و داودی، رضا،1380،بررسی میزان آگاهی، نگرش و عملکرد مردم در ارتباط با مدیریت مواد زائد جامد شهری کرمانشاه، بهار و تابستان 1380،04th National Congress On Environmental Health،Yazd،https://civilica.com/doc/76730

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • حبیبی نژاد، مجتبی - ناثیی، امیر -بازیافت آری یا نه ... [Conference Paper]
 • سعیدنیا، احمد " مواد زائد شهری - کتاب سبز شهرداری ...
 • عبدلی، محمد علی - سیستم مدیریت مواد زاند جامد شهری ...
 • عبدلی، محمد علی " مدیریت مواد زائد جامد شهری - ...
 • عرفان منش، مجید - قرانی ء اصغر- بهرامی، علی - ... [Conference Paper]
 • عمرانی، قاسمعلی " مواد زائد جامد - جلد اول مرکز ...
 • عمرانی، قاسمعلی " زباله و دفع بهداشتی آن " انتشار ...
 • کرمی متین، بهزاد- خالصی، نادر- داودی، رضا- جعفری، علی بررسی ...
 • نیکخواه، شهره - شرایعی _ "مدیریت استفاده از ضایعات کارخانجات ... [Conference Paper]
 • Diavid H.F.Lue, B.G.Liptak. P.A. Bouis _ Environmental Engineers Hand book ...
 • D. W. Moeller _ Env ironmental health" 1997. Rewised edition. ...
 • H.S.peavy, D.R.Rowe , G. Tchobanoglous _ Environmenta Engineering " 1989 ...
 • Robert. A.Corbitt :0 Environmental Engineering" 1999. Second Edition , . ...
 • V.I. Grover, B .K. Guha, W. Hog lad, S.G. Mcrae ...
 • Investigation the peoples' knowledge , attitude and practice to the ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

کدام مقالات به این منبع استناد نموده اند

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support