ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مروری بر روش های شیمیایی انحراف مورد استفاده در اسیدکاری مخازن کربناته

Year: 1397
COI: OGPD07_065
Language: PersianView: 318
This Paper With 9 Page And PDF Format Ready To Download
محتوای کامل این Paper با فرمت WORD هم قابل دریافت می باشد.

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 9 صفحه است به صورت فایل PDF و یا WORD در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

رضا حبیبی - دانشجوی کارشناسی ارشد بهره برداری، دانشگاه صنعتی شریف، دانشکده مهندسی شیمی و نفت
محمدرضا نجم الدینی - دانشجوی کارشناسی ارشد بهره برداری، دانشگاه صنعتی شریف، دانشکده مهندسی شیمی و نفت

Abstract:

هدف عملیات ماتریکس در مخازن کربناته افزایش ارتباط بین سازند و چاه در کل ناحیه ی تولیدی می باشد. موفقیت عملیات ماتریکس به توزیع یکنواخت سیال تزریقی در کل ناحیه تولیدی بستگی دارد. هنگامی که سیال به درون چاه پمپ می شود، به طور طبیعی تمایل به جریان در ناحیه ی با بیشترین تراوایی و کمترین آسیب را دارد. تجربیات میدانی نشان می دهد بدون انحراف مناسب سیال تزریقی، تضمینی برای پوشش کل ناحیه تولیدی وجود ندارد. بنابراین انحراف برای همه ی عملیات ها، خصوصا در چاه های با ناحیه ی تولیدی گسترده و چاه های چند شاخه بسیار توصیه می شود.تکنیک های انحراف را می توان در دو دسته ی مکانیکی و شیمیایی طبقه بندی کرد. کنترل مکانیکی برای هدایت سیال تزریقی می تواند از طریق لوله های فنری با پکرهای قابل تورم یا پکرهای استرادل رایج صورت گیرد و یا از گویچه های پلاستکی استفاده شود. اگرچه روش های مکانیکی بسیار موثر هستند ولی هزینه بر می باشند و نسبت به روش های شیمیایی زمان زیادی لازم دارند. به علاوه روش های مکانیکی در چاه های بدون جداره قابل کاربرد نیستند و در صورت استفاده موثر واقع نمی شوند. مورد مهم تر این است که روش های مکانیکی، انحراف سیال را در دیواره ی چاه انجام می دهند و با ورود سیال به درون سازند کنترلی روی آن ندارند. روش های شیمیایی می تواند شامل قرار گرفتن یک سیال ویسکوز، کف یا ژل در کرم چاله های ایجاد شده و ماتریکس اطراف آن جهت کاهش نفوذ سیال تزریقی یا قرار گرفتن ذرات موجود در سیال روی سطح کرم چاله ها به صورت فیلتره ی کیک باشد. نتیجه ی اثر این فیلتره ی کیک یک پوسته ی موقتی است که در پروفایل تزریق مشخص می شود. استفاده ی ژل اسیدها و اسید همراه کف به منظور بهبود هدایت (قرارگیری) اسید به معنای ترکیب کردن انگیزش و انحراف در یک مرحله می باشد.انحراف یک مرحله ی بحرانی جهت اطمینان از موفقیت عملیات اسیدکاری گسترده است. آگاهی از نحوه ی عملکرد منحرف کننده های شیمیایی و برهم کنش های بین آن ها و سنگ و سیال، کلید انتخاب محصول مناسب در هر یک از عملیات ها می باشد. هدف این مقاله فراهم کردن دانش منحرف کننده های مکانیکی و شیمیایی مورد استفاده در صنعت نفت می باشد. مکانیزم های مختلف عملکرد این روش های شیمیایی برای دستیابی به انحرف اسید، تاریخچه ی کاربرد آن ها و محدودیت های آن ها بررسی می گردد. همچنین این مقاله یک راهنما برای مهندسین بهره برداری جهت بهینه کردن انحراف سیال می باشد.

Keywords:

انحرف، اسیدکاری، پلیمر، ویسکوالاستیک سورفکتنت، روش های مکانیکی

Paper COI Code

This Paper COI Code is OGPD07_065. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/769146/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
حبیبی، رضا و نجم الدینی، محمدرضا،1397،مروری بر روش های شیمیایی انحراف مورد استفاده در اسیدکاری مخازن کربناته،The Seventh International Conference of Oil , Gas , Refining & Petrochemical with focus on Relationship Between Government , University and Industry،Shiraz،https://civilica.com/doc/769146

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 13,602
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support