ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی جامعه شناختی زیست جهان اجتماعی کولبران مرزی

Year: 1397
COI: CSCB01_005
Language: PersianView: 3,425
This Paper With 19 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 19 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

کامل دلپسند - دانشجوی دکتری جامعه شناسی توسعه دانشگاه تهران، پژوهشگر توسعه،مدرس دانشگاه شهردرای تهران
پریخان محمدی - کارشناس ارشد پژوهشگری، پژوهشگر، مجری طرح کولبران مرزی پژوهشگاه فرهنگ وزارت فرهنگ
مجنون آموسی - کارشناس ارشد انسان شناسی دانشگاه تهران، پژوهشگر آزاد, کارشناس ارشد تعاون پیرانشهر

Abstract:

مناطق مرزی از نقاط حساس و استراتژیک کشوره بوده؛ناتوانایی های بالقوه در تولید، فقدان اشتغال، نازل بودن درآمد و عدم دسترسی به نیازهای اولیه، عمدهترین مشخصه اقتصادی-اجتماعی این مناطق است که زمینه را برای معضلات و نابسامانی هایی چون مهاجرت، قاچاق کالا، شورش و ناامنی در این مناطق فراهم آورده است. واقعیت این است که مرز نشینی و مشکلات توسعه نیافتنی مناطق کردنشین وضعیتی را خلق کرده است که بخش کثیری از ساکنان آن به خصوص روستانشینان یا مهاجرین روستایی برای گذران روزی دست به شغلی خطرناک و کم درآمد به نام کولبری بزنند. کولبران کالاهای مورد نظر بازارچه های مرزی را که طبق تعریف دولت مرکزی قاچاق محسوب میشود بر روی پشت حمل کرده از مناطق صعب العبور مرزی به داخل شهرها و روستاهای مرزی انتقال میدهند. در معبر مرزی تمرچین پیرانشهر طبق آمار موجود بالغ بر 4000 نفر شاغل هستند میتوان به صراحت گفت که بیش از 16 هزار نفر از این طریق امرارمعاش و زندگی میکنند. واقعیت این است که بطور دقیق هیچ مطالعه ای اجتماعی در باب وضعیت فرهنگی اجتماعی کولبران مرزی صورت نگرفته است لذا بر اساس مسیله محور بودن چنین زیست جهانی در بافت اقتصاد ناپایدار و غیر رسمی مناطق مرزی غرب کشور میتوان گفت که سوال اصلی این مطالعه این است که کولبران مناطق مرزی که بر اساس شرایط ساختاری مرزی در بافت شهری اجتماعی خاصی زندگی میکنند؛ چه نوع زیست-جهانی را بر اساس شاخصهای فرهنگی و اجتماعی تحربه میکنند به لحاظ روشی با توجه به امنیتی بودن مرزها و نگرانی کنشگران در فضای تحقیق و داده های اطلاعاتی دقیقتر؛با استفاده ازروش کیفی اتنوگرافی که براساس مشاهده، گفتگو، مصاحبه عمیق، آزاد و گروهی و نیز تجربه مستقیم کنشگران و با نگاه انتقادی محقق درباب وضع موجود است. یافته های مقاله تحلیلی براساس مصاحبه و مشاهده همراه با مشارکت پژوهشگر بوده است.کولبری پیامد ناخواسته ی مرز اقتصاد غیررسمی مرز در اثر سیاست های اقتصادی دولت متمرکز و از نگاه بالا به پایین است.زیست جهان اجتماعی فرهنگی کولبران در بافت مرزی و در چارچوب اقتصاد غیررسمی فهم می شود.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is CSCB01_005. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/769562/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
دلپسند، کامل و محمدی، پریخان و آموسی، مجنون،1397،بررسی جامعه شناختی زیست جهان اجتماعی کولبران مرزی،National Conference on the Sociology of the Border: Policies for Development and Social Life of the Borders،Sanandaj،https://civilica.com/doc/769562

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 76,486
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support