ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

نقش بازارچه های مرزی در تامین امنیت مناطق مرزی

Year: 1397
COI: CSCB01_027
Language: PersianView: 474
This Paper With 34 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 34 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

Abstract:

امنیت شهرهای مرزی و لزوم ایجاد و حفظ آن یکی از مهمترین مسایل هر کشور می باشد. بدون تردید داشتن مرزهای کنترل شده و مناطق مرزی بدون تنش و بحران در برقراری امنیت واعمال حاکمیت دولت در هر کشور، نقش کلیدی و هدایت کننده ای داشته و از سوء استفاده ودخالت دشمنان داخلی و خارجی می کاهد و برنامه ریزی برای تامین پایداری و پیشگیری ازعدم تعادل آن امری اساسی و حیاتی برای نظام جمهوری اسلامی ایران به نظر می رسد .مناطق مرزی یکی از نقاط حساس کشور به شمار می روند .شناخت تاثیر عوامل اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی بر امنیت این مناطق از اساسی ترین نکات در درک آسیب پذیری های امنیتی به منظور جلوگیری از هرگونه تنش و کنش های ضد امنیتی به شمار می رود .در این نوشتار سعی شده با توجه به وضعیت موجود مناطق مرزی با بررسی آسیب پذیری های امنیتی به بررسی علل و عوامل ناامنی این مناطق و چالش های فرا روی امنیت پرداخته شود .به زعم نویسندگان مقاله، مهمترین چالش فرا روی امنیت در این مناطق نارضایتی از فعالیت های اقتصادی می باشد .این عامل باعث افزایش بیکاری گردیده و در نتیجه باعث شده تعداد زیادی از مرزنشینان به منظور امرار معاش به قاچاق کالا روی آورند . مجموعه مسایل و مشکلات اقتصادی این مناطق ضمن فراهم آوردن بستر ارتکاب جرم و ترددهای غیر مجاز به آن سوی مرز، تبعات سوء امنیتی را نیز به همراه داشته و برقراری نظم و امنیت و کنترل این مناطق را با مشکلات و تهدیداتی رو به رو نموده است .مرزنشینان بیش از سایر اقشار مردم در نقاط دیگر کشور از نظر اقتصادی آسیب پذیر می باشند .اگر به لحاظ مسایل اقتصادی مردم این مناطق دلگرم باشند، تاثیرات مخرب سیاسی و امنیتی هدایت شده و به طور چشمگیری کاهش می یابد .ایجاد بازارچه های مرزی توسط دولت در سالهای اخیر به عنوان ایجاد تمهیدی برای مرزنشینان تلقی می گردد و بسیاری از نقاط مرزی که تا آن موقع عمدتا به عنوان نقاط امنیتی تلقی می شدند، از امتیازات دیگری برخوردار شدند که یکی از آن ها ساماندهی مبادلات و معاملات رایج در این مناطق بود.

Keywords:

امنیت، مرز، مناطق مرزی، بازارچه های

Paper COI Code

This Paper COI Code is CSCB01_027. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/769584/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
کاردان، بهنام،1397،نقش بازارچه های مرزی در تامین امنیت مناطق مرزی،National Conference on the Sociology of the Border: Policies for Development and Social Life of the Borders،Sanandaj،https://civilica.com/doc/769584

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support