ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مهندسی کتابی مهم از علی سردار جعفری به نام اقبال شناسی در زبان اردو

Year: 1396
COI: IGBAL01_003
Language: PersianView: 204
This Paper With 16 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 16 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

علیم اشرف خان - استاد گروه فارسی دانشگاه دهلی - هند

Abstract:

هند کشوری است بس وسیع و عریض که در گوشه و کنار آن اندیشمندان، متفکران، شاعران و تثرنگاران زبان و ادبیات فارسی می زیستند. یکی از معروف ترین نامدار فارسی در قرن بیستم میلادی به نام علامه اقبال لاهوری شناخته شده خواهش داشته که تهران جنیواری مشرق شود. علامه اقبال شاعر دوزبانه اردو و فارسی بود و کلام اقبال در هند مقبول است. شعرا و اردو زبان از او ستایش می کنند و × پیروی او افتخار می کنند. ولی سردار جعفری شاعر معروف اردو زبان اقبال را مورد تمجید قرار داده است و کتابی به زبان اردو نگاشته به عنوان اقبال شناسی. در این مقاله سعی شده است که همین کتاب معرفی گردد و ذکر اندیشه های عمیق علامه اقبال را شاعرانه هندی اردو زبان چطور در کرده اند. مقاله ای است که تفکرات و اندیشه های شاعران هندی که به زبان اردو شعر می سراید از علامه اقبال چه برداشتی دارند آن را مهندسی شده است. در شبه قاره هند مرسوم بوده است که هر صاحب نظر و عالمی که با علمای، دانشوران، بزرگان، برجسته آن ادبیات و علاقه مندان به مناسبت ذهنی و فکری خودشان کتاب ها را تعلیم می نمودند. به همین کتاب های بسیار و مهم در حافظ، سعدی، خیام، غالب و اقبال به رشته تحریر درآوردند و معلمین بنا به روش های علمی خودشان کتاب ها را به زبان اردو که بیشتر در قرن بیستم رواج پیدا کرده بود تقلید نمودند. مطالب آن کتاب ها به زبان اردو ولی اصل و فکر و اندیشه آن ها بیشتر متعلق به عناوین فارسی است. در همین ردیف کتاب ها متعلق به فکر و اندیشه علامه اقبال به زبان اردو تحصیلی یافته است یکی از آن کتاب به عنوان اقبال شناسی از علی سردار جعفری شاعر شهیر اردو زبان به مناسبت قرن اقبال در سال 1٬976 میلادی از مکتبه جامعه لمینید به زبان اردو چاپ شده بود که در این مقاله معرفی می گردد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is IGBAL01_003. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/770788/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
اشرف خان، علیم،1396،مهندسی کتابی مهم از علی سردار جعفری به نام اقبال شناسی در زبان اردو،International congresses and our world،Zahedan،https://civilica.com/doc/770788

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support