ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی تحلیلی - تطبیقی بینامتنیت قرآنی در اشعار اقبال لاهوری و بدوی جبل

Year: 1396
COI: IGBAL01_021
Language: PersianView: 214
This Paper With 14 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 14 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

محمدتقی زند وکیلی - استادیار زبان و ادبیات عربی - دانشگاه سیستان و بلوچستان
مهرنگار حسین بر - دانشجوی کارشناسی ارشد زبان و ادبیات عربی - دانشگاه سیستان و بلوچستان

Abstract:

اصطلاح بینامتنیت که به معنی شکل گیری معنای یک متن توسط موتور دیگر است از نیمه دوم قرن بیستم در عرصه ادبیات ظاهر شد. براساس این تعریف برخی معتقدند که بینامتنیت از دیرباز در ادبیات کاربرد داشته است چرا که اصطلاحاتی همچون اقتباس، تضمین، تلمیح و....با مفهوم بینامتنی هم پوشانی دارند. در پژوهش حاضر بینامتنی قرآنی در اشعار فارسی اقبال لاهوری شاعر فارسی سرا و بدی جبل شاعر عرب مورد بررسی تحلیلی - تطبیقی قرار گرفته است. نتایج حاصل از این پژوهش نشان می دهد که هر کدام از این دو شاعر انواع مختلف بینا متنی (لفظی، من نمی، بازتاب شخصیت ها و داستان های قرآنی و واژگان قرآنی بدون اشاره به معنی و مفهوم قرآنی) را در اشعار خود به کار برده ام که مورد اخیر در اشعار بدوی به کاررفته و در اشعار اقبال کاربردی ندارد. هر کدام از این دو شاعر از بینامتنی با اهداف خاص در شعر خود بهره جسته اند. این پدیده در شعر هر دو شاعر آرایش لفظی ایجاد کرده و علاوه بر آن بشر آن ها معنویت بخشیده است نوبت اقبال از الفاظ و مفاهیم قرآنی به عنوان حجت استفاده می کند. اما بدوی این الفاظ و معانی را به صورت نماد در شعرش می آورد تا حقایق جامعه و زمانه خود را به تصویر بکشد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is IGBAL01_021. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/770806/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
زند وکیلی، محمدتقی و حسین بر، مهرنگار،1396،بررسی تحلیلی - تطبیقی بینامتنیت قرآنی در اشعار اقبال لاهوری و بدوی جبل،International congresses and our world،Zahedan،https://civilica.com/doc/770806

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 10,091
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support