ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

جلوه های انتقادی اشعار بیداد گرانه علامه اقبال لاهوری

Year: 1396
COI: IGBAL01_022
Language: PersianView: 264
This Paper With 16 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 16 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

محمدتقی زند وکیلی - استادیار زبان و ادبیات عربی - دانشگاه سیستان و بلوچستان
مرضیه قاسمیان - کارشناس ارشد زبان و ادبیات عربی - دانشگاه سیستان و بلوچستان

Abstract:

ادبیات و مخصوصا شعر بازتابی از اوضاع سیاسی، اجتماعی هر دوره تاریخی است. هرچه شایبه جامعه نزدیک تر و با مردم بعصر خویش مانوس تر باشد، نقد و تحلیل اوضاع سیاسی، اجتماعی و فرهنگی آن عصر و در ادبیات منظوم او نمود بیشتری دارد . شعر انتقادی اقبال بیش از هر زمانی، زبان مردم و ترجمان احساسات آنان است. شلر انتقادی که در این دوره شکل می گیرد و معایب و کمبودهای جامعه به حکومت در آن مطرح می شود آرمان ها و انتظارات مردم را بیان می دارد. اقبال بیشتر به مسایلی در حوزه انتقادهای اجتماعی و اخلاقی و پس از آن به انتقاد از نابسامانی های سیاسی عصر خود پرداخته است. در این مقاله با روش تحلیلی - پرسیدی مضامین انتقادی در شعر اقبال مورد بررسی قرار گرفته است. یافته های این پژوهش گویای آن است که علامه اقبال شعر خود را وسیله تربیت نسل مسلمان به انسان واقعی قرار می دهد. او راه نجات مسلمانان را بازگشت به اسلام و خود واقعی انسان می داند و همچنین آموزش علوم و فنون غربی را جهت پیشرفت مسلمانان ضروری و پیروی از فرهنگ غرب را مذموم و ناپسند می شمارد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is IGBAL01_022. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/770807/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
زند وکیلی، محمدتقی و قاسمیان، مرضیه،1396،جلوه های انتقادی اشعار بیداد گرانه علامه اقبال لاهوری،International congresses and our world،Zahedan،https://civilica.com/doc/770807

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 10,547
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support