ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

جلوه های استطاعت انسان در شعر اقبال لاهوری

Year: 1396
COI: IGBAL01_031
Language: PersianView: 154
This Paper With 9 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 9 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

قاسم صحرایی - دانشجویان زبان و ادبیات فارسی دانشگاه لرستان

Abstract:

علامه محمد اقبال لاهوری (فوت: 1٬938 م) یکی از بزرگ ترین اندیشمندان و متفکران مصلح اسلامی است. تلاش برای خودشناسی و خودباوری به اتحاد مسلمانان و روی آوردن آن ها به فرهنگ خودی و کسب هویت و استقلال و نجات از چنگال استعمارگران در شعر او برجستگی ویژه ای دارد. او می کوشید تا بیدادگری مسلمانان، دمیدن روح مسیولیت پذیری در آن ها زمینه ساز به دست می گردد که نتیجه آن غلبه مسلمانان در استعمارگران و استقلال یافتن آن ها بود. در این زمینه می توان پیوندی میان اشعار اقبال و علم کلام اسلامی و جلوه هایی از استطاعت انسان را در شعر او یافت. استطاعت اصطلاح کلامی و به معنای توانایی و قدرت انجام دادن کار یاسر از سوی انسان است و در حوزه های مرتبط با اختیار انسان به کار می رود و معمولا در مقابل جبر قرار می گیرد. تاکید اقبال در دیدار کردن جامعه مسلمانان عصر خود در حرکت واداشتن آن ها برای مبارزه با استعمار و اقداماتی نظیر آن با نظریه استطاعت انسان همخوانی دارد. به بیان دیگر رگه هایی از استطاعت انسان را در شعر اقبال می توان یافت و بدین وسیله یکی دیگر از ابعاد شخصیت او آشکار می گردد. در این مقاله با روش توصیفی تحلیلی، جلوه هایی از استطاعت انسان در شعر اقبال لاهوری نشان داده می شود.

Keywords:

انسان، استطاعت، کلام، اقبال لاهوری

Paper COI Code

This Paper COI Code is IGBAL01_031. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/770816/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
صحرایی، قاسم،1396،جلوه های استطاعت انسان در شعر اقبال لاهوری،International congresses and our world،Zahedan،https://civilica.com/doc/770816

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 5,702
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support