ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی تحلیلی زبان حال در اشعار اردو، فارسی علامه اقبال لاهوری

Year: 1396
COI: IGBAL01_045
Language: PersianView: 155
This Paper With 8 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 8 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

فرزانه اعظم لطفی - استادیار زبان و ادبیات اردو دانشکده زمان ها و ادبیات خارجی دانشگاه تهران

Abstract:

زبان حال در فرهنگ معین از او به حال شخصی که از اندیشه و نیت و احوال درونی حکایت کند تغریف شده است. بنابراین زمان حال اندیشه یا خواست و حالتی است که انسان در دل دارد ولی به لفظ و عبارت بیان می کند. در اصل زمان حال سخنی است اسرارآمیز که به گوشه سر شنیده نمی شود بلکه فقط کسانی که خود به این درجه رسیده و گوش دل یا سر ایشان گشوده گشت است قابل درک است. گاهی شرح حال و بیان درونی از زبان انسان، حیوان، یا نبات و جماد شنیده می شود. زبان حال در تمدن غربی بین النهرین در پیکارهای سومری و اکدی در متون قدیم یهودی در متون سریانی، فابلهای ازوپ در ادبیات قبل از اسلام از پیکار نخل و بز در درخت آسوریک تا پرسش و پاسخ دانا و مینوی حرد نیز به چشم می خورد. این شیوه از شگرد ادبی یکی از قدیمی ترین و متداول ترین ژانرهای عدمی است از قرن ششم هجری به بعد در ادب فارسی مشهود می شود و در آثار رودکی تا خیام، عطار، شیخ الاسلام سهروردی و فخرالدین عراقی و مولوی و سعدی مورد استفاده قرار می گیرد. گاهی در زمان حال دو یا چند شخصیت خیالی عمل انسان و یا غیر با یکدیگر مجادله و یا مناظره می کنند همین دلیل گاهی برخی شاعران آن را بیکار و برخی آن جدال نیز خوانده اند. از این شیوه در ژانر ادبی که در اشعار فارسی و اردوی اقبال به وضوح دیده می شود هیچ سخنی در تحقیقات و نه به زبان اردو از زبان حال تاکنون به میان برده نشده است. این پژوهش به بررسی نفوذ زبان ها در اشعار علامه اقبال با استناد به اثبات تاثیر این شگرد ادبی در ادبیات اردو به ویژه در آثار وی خواهد پرداخت.

Keywords:

زمان حال , زبان قال , مناظره های ادبی , زمان حال و علامه اقبال , زبان حال و ادبیات فارسی و اردو

Paper COI Code

This Paper COI Code is IGBAL01_045. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/770830/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
لطفی، فرزانه اعظم،1396،بررسی تحلیلی زبان حال در اشعار اردو، فارسی علامه اقبال لاهوری،International congresses and our world،Zahedan،https://civilica.com/doc/770830

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 64,387
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support