Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

حق همبستگی خانوادگی کودک پناه جو در کنوانسیون حقوق کودک و سیستم پناهجویی مشترک اروپا و تطبیق آن با توافقنامه اتحادیه اروپا با ترکیه

اولین همایش ملی جهانی سازی حقوق کودکان و نوجوانان از دیدگاه حقوقی و روانشناسی
Year: 1397
COI: CONFHAKIM01_197
Language: PersianView: 552
نسخه کامل این Paper ارائه نشده است و در دسترس نمی باشد

Authors

رضا موسی زاده - استاد دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه، تهران ایران
احمدرضا آذرپندار - کارشناس ارشد دیپلماسی حقوق بشر، دانشکده روابط بین الملل، تهران ، ایران

Abstract:

جنگ داخلی سوریه تا مارس 2015 بیش از هفت و نیم میلیون بیجاشده بر جای گذاشت که بیش از سه میلیون نفر آن ها به کشورهای ترکیه، لبنان و اردن رهسپار شدند (İçduygu, A., 2015:2)، این روند رو به رشد پناه جویی باعث شد که در سال 2017 بیش از سه میلیون پناه جو سوری به کشور ترکیه تحمیل شوند (UNHCR, 2017)؛ بسیاری از پناه جویان که به ترکیه وارد شده بودند رویای ورود به اتحادیه اروپا را در سر می پروراندند، برای این منظور پناه جویان به ندرت از راه های زمینی (Euronews, 2015) و اکثرا از راه های دریایی همچون دریای اژه یا مدیترانه (Deutsche Welle, 2016) به یونان وارد می شدند (Park 2015:313) تا از طریق یونان به دیگر کشورهای پیشرفته اتحادیه اروپا راه یابند (Orchard and Miller, 2014:16)؛ اما اتحادیه اروپا که ورود پناه جویان را به عنوان مانعی برای رشد اقتصادی و امنیت خود می دید (Sheker and others, 2016:4)، بهترین راهکار مقابله با پدیده ورود غیرقانونی پناه جویان را در مکانیسم پذیرش مجدد در نظر گرفت (پرویزی، 1394: 59)؛ اما همواره این مکانیسم جوابگوی سیل پناه جویان نبود و ازآنجاکه اخراج یا استرداد پناه جویان به کشورهایی که تهدیدی علیه ایشان در پی داشت، قاعده آمره اصل عدم بازگرداندن را نقض می کرد (Lauterpacht & Bethlehem, 2003:141) اتحادیه اروپا توافقنامه ای را در تاریخ 18 مارس 2016 با دولت ترکیه منعقد کرد تا بار مسیولیت را از دوش خود برداشته و بر دوش دولت ترکیه بگذارد و نه تنها از ورود غیرقانونی پناه جویان جلوگیری کند بلکه بسیاری از پناه جویان را که وارد اتحادیه شده بودند را نیز به ترکیه بازگرداند.هدف از این توافقنامه در اصل این است که جریان های مهاجرت غیرقانونی، نامنظم و هرج ومرج گونه و خطرناک را با راه های سازمان یافته، امن و قانونی به اروپا برای افرادی که تحت حمایت بین المللی مطابق با قوانین اتحادیه اروپا و قوانین بین المللی قرار دارند، جایگزین کنند (European Commission, 2016). در بند اول این توافقنامه آمده است که تمام مهاجران غیرقانونی یا پناه جویانی که از 20 مارس 2016 از ترکیه به جزایر یونان وارد شده اند، به ترکیه بازگردانده خواهند شد (council of the European Union, 2016). بیش از 47 درصد مشمولین این توافقنامه را کودکان تشکیل می دهند (UNHCR, 2017) که برخی از این کودکان برای پیوستن به خانواده خود وارد اتحادیه اروپا شده اند و اینک به وسیله این توافقنامه باید خاک اتحادیه اروپا را ترک کنند.حق همبستگی خانوادگی به این معنا است که کودکان نباید از والدین خود جدا گردند و کلیه دولت ها متعهد می شوند که تمام تلاش خود را برای این منظور به کارگیرند و اگر کودکی از والدین خود جدا افتاد، وظیفه دولت ها ایجاب می کند که موجبات همبستگی مجدد را فراهم آورند. در کنوانسیون حقوق کودک این حق در دو ماده بیه تفصیل بیان شده است، و اسناد سیستم مشترک پناهجویی اروپا در جهت برآورده کردن این حق تلاشهایی را صورت داده است، اما این تلاشها برای برآورده کردن حداقل حقوق کودکان پناهجو کافی نیست، از طرفی پس از انعقاد توافقنامه اتحادیه اروپا با ترکیه در جهت کاستن بار پناهجویان بر دوش اتحادیه، بسیاری از کودکان که در صدد پیوستن به خانواده های خود بودند از این حق محروم شدند و به کشور ترکیه استرداد یافتند؛ در عمل نه تنها بکنوانسیون حقوق کودک عملیاتی نشد، بلکه اسناد سیستم مشترک پناهجویی اروپا نیز نادیده گرفته شد.

Keywords:

توافقنامه اتحادیه اروپا و ترکیه , حقوق کودک , کودکان پناه جو , اسناد بین المللی حقوق بشر , اتحادیه اروپا

Paper COI Code

This Paper COI Code is CONFHAKIM01_197. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/771141/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
موسی زاده، رضا و آذرپندار، احمدرضا،1397،حق همبستگی خانوادگی کودک پناه جو در کنوانسیون حقوق کودک و سیستم پناهجویی مشترک اروپا و تطبیق آن با توافقنامه اتحادیه اروپا با ترکیه،The First National Conference on the Globalization of the Rights of Children and Adolescents from the Legal and Psychological Perspective،Mashhad،https://civilica.com/doc/771141

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 237
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support