ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

راهکارهای توانمندسازی محلات غیررسمی شهرها مورد پژوهش: محلات غیررسمی شهر چابهار

Year: 1397
COI: PSHCONF04_023
Language: PersianView: 220
This Paper With 15 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 15 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

افشین سفاهن - استادیار گروه جغرافیای دانشگاه پیام نور تهران
سیما فیروزی داد - دانشجوی کارشناسی ارشد جغرافیا و برنامه ریزی شهری- مسکن و بازآفرینی شهری

Abstract:

یکی از مهمترین چالش های شهرنشینی در بسیاری از کشورهای جهان و بویژه کشورهای درحال توسعه بوجود آمدن محلات حاشیه نشین با مشکلات عدیده خاص خود بوده که ناشی از رشد شتابان و بدون برنامه ریزی شهرها در بسیاری از این کشورها بوده است. این مسیله در کشور ما نیز وجود دارد و امروزه در کنار کلان شهرهای کشور، بسیاری از شهرهای متوسط همچون چابهار نیز با این پدیده مواجه هستند.این مطالعه به تحلیل و بررسی تاریخی علل شکل گیری حاشیه نشینی در شهر چابهار با استفاده از روش تحقیق اسنادی و روش تحقیق میدانی پرداخته است. نتایج بدست آمده، همراستا با نظریات مکتب وابستگی و نظریه اکولوژی شهری، حکایت از آن دارد که دلیل اصلی شکلگیری اجتماعات حاشیه نشین در شهر چابهار مهاجرت گروه بزرگی از روستاییان و کشاورزان منطقه بوده است که اولا بر اثر سیستم اجتماعی جدید حاصل از اصلاحات ارضی آب و زمین خود را از دست داده بودند و زمین هایشان به اندازه ای نبود که کفاف مخارج زندگیشان را بدهد و در ثانی مجذوب جذابیت های این شهر برای مهاجران شده بودند که بر اثر سرمایه گذاری های دولت بویژه در بخش شیلات و کشتیرانی ونیز ساخت و گسترش پایگاه های نظامی متعدد و نتیجتا نیاز به نیروی کار، بوجود آمده بودند، در حالیکه زیر ساخت های لازم برای جذب و بکارگیری این تعداد از مهاجرین در اشتغال رسمی و قانونی وجود نداشت و بسیاری از این افراد ضمن اشتغال به کارهایی چون دکه داری، کارگری، بقالی وحتی خرید و فروش مواد مخدر، مجبور به سکونت در کپرها و ساختمان های مخروبه ای شدند که هسته اولیه شکل گیری محلات حاشیه نشین را بوجود آوردند.

Keywords:

حاشیه نشینی، ساماندهی، توانمندسازی، شهر چابهار

Paper COI Code

This Paper COI Code is PSHCONF04_023. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/774183/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
سفاهن، افشین و فیروزی داد، سیما،1397،راهکارهای توانمندسازی محلات غیررسمی شهرها مورد پژوهش: محلات غیررسمی شهر چابهار،Fourth National Conference on Urbanism, Architecture, Civil and Environmental،Shirvan،https://civilica.com/doc/774183

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: پیام نور
Paper count: 52,742
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support