ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

ارزیابی شاخص های محله پایدار با تاکید بر رویکرد الگوی شهر ایرانی-اسلامی نمونه موردی: محله چیذر تهران

Year: 1397
Publish place:
COI: CAUCONF01_1629
Language: PersianView: 320
This Paper With 16 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 16 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

سکینه معروفی - استادیار گروه شهرسازی، مرکز آموزش عالی فنی و مهندسی بویین زهرا
تیناالسادات نیازمندقادر - دانشجوی کارشناسی شهرسازی از مرکز آموزش عالی فنی و مهندسی بویین زهرا

Abstract:

هدف از این پژوهش ،بررسی تطبیقی الگو شهر ایرانی- اسلامی با شاخص های محله پایدار می باشد و ارزیابی میزان پاسخ دهی این نوع محله ها با نیازهای روز ساکنین می باشد . برای تحقق این امر، ابتدا شاخص های محله پایدار و سپس ساختار کلی شهر ایرانی– اسلامی بررسی شده و در ادامه سعی گردید ، چارچوب مفهومی از محله پایدار ایرانی- اسلامی ارایه شود. چارچوب مفهومی بدست آمده در یکی از محله های شهر تهران، محله چیذر، مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت. پس از بررسی میدانی و پیمایش اجتماعی در محله مورد نظر، راه کارهایی جهت تحقق محله پایدار با توجه به رویکرد ایرانی – اسلامی ارایه شد . در این پژوهش از روش تحقیق توصیفی و تحلیلی استفاده شد. به این ترتیب که از روش های کتابخانه ای و اسنادی، در بخش مبانی نظری ، پیمایش اجتماعی و مشاهدات میدانی در زمینه مطالعه نمونه موردی استفاده گردید. در راستای جمع آوری داده ها تعداد 100پرسشنامه در قالب شاخص های پایداری و محله ایرانی – اسلامی طراحی و تکمیل گردید. به منظور تحلیل و تفسیر داده ها از نرم افزار SPSS استفاده شده است. همچنین در انجام مطالعات میدانی نیز از مشاهدات کارشناسی و تدوین جدول SWOT استفاده شده است . نتایج تحقیق نشان مى دهند که مهم ترین مشکل موجود در محله های سنتی ایرانی – اسلامی فقدان پاسخگویی مناسب آنها به نیازهای زندگی معاصر ساکنین خود است. به نظر می رسد در صورت تلفیق شاخص های محله های سنتی ایرانی – اسلامی با شاخص های پایداری و توجه به آنها در ساماندهی محله های فوق می تواند سبب از میان رفتن مشگل فوق گردد. هم چنین به نظر می رسد شاخص های پایداری اجتماعی در محله های فوق الذکر بیشتر از سایر شاخص ها می تواند در بافت امروزی کارا و پاسخگو باشد و در نهایت محله چیذر، با وجود ضعف در برخى معیارها و شاخص هاى محله پایدار، دارای نقاط قوت در زمینه پایداری اجتماعی می باشد .

Keywords:

محله پایدار، شهر ایرانی- اسلامی، محله چیذر تهران

Paper COI Code

This Paper COI Code is CAUCONF01_1629. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/776726/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
معروفی، سکینه و نیازمندقادر، تیناالسادات،1397،ارزیابی شاخص های محله پایدار با تاکید بر رویکرد الگوی شهر ایرانی-اسلامی نمونه موردی: محله چیذر تهران،کنفرانس عمران,معماری و شهرسازی کشورهای جهان اسلام،Tabriz،،،https://civilica.com/doc/776726

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 343
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support