ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

پهنه بندی خطر زمین لغزش در محدوده مخزن سد پلرود گیلان با روش تحلیل سلسله مراتبی (AHP)

Year: 1395
COI: JR_JEG-10-2_006
Language: PersianView: 175
This Paper With 18 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 18 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

محمد کشاورزبخشایش - دانشگاه پیام نور مرکز زنجان
محمود فلاح - شرکت ملی نفت ایران، فلات قاره

Abstract:

مقاله حاضر نتیجه ارزیابی و پهنه بندی خطرناپایدار های دامنه ای در محدوده بدنه و دریاچه سد پلرود را ارایه می کند. سد مخزنی پلرود یکی از سدهایی است که در منطقه گیلان و در فاصله 29 کیلومتری جنوب رودسر بر رودخانه پلرود در حال بررسی و ساخت است. شرایط ریخت شناسی طبیعی از یک سو و وجود نهشته های تحکیم نیافته و سازندهای سنگی خرد شده ناشی از گسل های موجود در ساختگاه سد از سوی دیگر، محل احداث بدنه سد و دریاچه آن را مستعد ناپایداری های دامنه ای ساخته است. بررسی سابقه تاریخی منطقه نیز بیان گر پتانسیل زیاد دامنه های منطقه برای ناپایداری های دامنه ای است. از جمله این ناپایداری ها می توان به زمین لغزش بزگ رخ داده در سال 1374 اشاره کرد که سبب خسارت های فراوانی در منطقه شده است. از این رو، تعیین مناطق پرخطر محدوده مخزن و ساختگاه پیش از آب گیری آن ضرورت زیادی دارد. در این پژوهش با استفاده از عمده عوامل موثر در وقوع زمین لغزش، شامل درصد شیب، جهت شیب، لیتولوژی، فاصله از گسل، فاصله از جاده، فاصله از آبراهه، ارتفاع، پوشش گیاهی و میزان بارندگی، نقشه پهنه بندی خطرزمین لغزش تهیه شده است. برای وزن دهی به این عوامل، روش تحلیل مراتبی (AHP) در سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) استفاده شده است. نتایج این پژوهش نشان می دهد که حدود 26 درصد از شیب های مشرف به دریاچه سد در منطقه با خطر زیاد قرار می گیرند. هم چنین مشخص شد که از بین عوامل 9 گانه که به نحوی در وقوع زمین لغزش منطقه نقش ایفا می کنند، تاثیر جهت شیب و لیتولوژی نسبت به دیگر عوامل بیش تر است.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_JEG-10-2_006. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/791412/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
کشاورزبخشایش، محمد و فلاح، محمود،1395،پهنه بندی خطر زمین لغزش در محدوده مخزن سد پلرود گیلان با روش تحلیل سلسله مراتبی (AHP)،https://civilica.com/doc/791412

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: پیام نور
Paper count: 56,173
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support