ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

اثر ریزپوشانى بر قابلیت زنده مانی لاکتوباسیلوس کازیى در شرایط شبیه سازى شده معده و روده و تیمار حرارتى

Year: 1395
COI: JR_JIFT-4-1_003
Language: PersianView: 165
This Paper With 13 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 13 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

جواد محمدی - دانشجوی کارشناسی ارشد، علوم و صنایع غذایی، پژوهشکده کشاورزی، سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران
سعید میردامادی - دانشیار، پژوهشکده زیست فناوری، گروه زیست فناوری پزشکی و دارویی، سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران
مجید جوانمرد - دانشیار، پژوهشکده فناوری های شیمیایی، گروه صنایع غذایی و تبدیلی، سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران
ملیحه صفوی - استادیار، پژوهشکده زیست فناوری، گروه زیست فناوری تبدیلی و زیست انرژی، سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران

Abstract:

اثر مثبت ریزپوشانى بر قابلیت تحمل شرایط شبیه سازى شده معده و روده توسط پروبیوتیک ها ثابت شده است. یکی از مهم ترین عوامل کاهش زنده مانی پروبیوتیک ها هنگام عبور از دستگاه گوارش، pH پایین معده و وجود پروتیازها و املاح صفراوی است. به منظور افزایش زنده مانی باکترى لاکتوباسیلوس کازیى PTCC 1608 در شرایط معده و روده انسان این باکترى به وسیله آلژینات کلسیم ریزپوشانى و با کیتوزان پوشش داده شد. براى تعیین اندازه ریزپوشینه ها، میانگین اندازه با استفاده از نرم افزار آنالیز تصویر محاسبه گردید. ریزپوشینه ها در شرایط شبیه سازى شده در بازه هاى زمانى صفر، 15، 30، 60 و 120 دقیقه در دماى 37 درجه سانتى گراد قرار گرفتند و میزان زنده مانی باکترى محاسبه گردید. نتایج نشان داد که ریزپوشانى با آلژینات کلسیم سبب کاهش میزان آسیب به باکترى ها در شرایط شبیه سازى شده معده درحضور پپسین (pH=2) و در ادامه شرایط شبیه سازى شده روده درحضور پانکراتین و نمک صفراوى (pH=7/5 ) می شود به نحوی که ریزپوشانى با آلژینات کلسیم و پوشش دهى آن با کیتوزان باعث شد جمعیت باکترى هاى فعال ریزپوشانى شده پس از طى کردن شرایط شبیه سازى شده معده و روده به 108cfu/g برسد درحالى که در باکترى هاى آزاد این تعداد به 104cfu/g رسید (P<0/05). هم چنین مقاومت حرارتى باکترى هاى آزاد و ریزپوشانى شده در دماى 50 درجه سانتى گراد تفاوت معنى دارى نداشته ولى در دماى 55 و 60 درجه سانتى گراد حداکثر در مدت زمان کم تر از 15 دقیقه، ریزپوشانى مى تواند اثر محافظتى بر باکترى داشته باشد. از نظر تورم ذرات ریزپوشینه، ذرات خشک شده به روش انجمادی سرعت تورم بالاتری نسبت به ذرات خشک شده در معرض جریان هوا دارند و ذرات آلژینات نیز نسبت به ذرات آلژینات پوشش داده شده با کیتوزان به نسبت سرعت جذب آب و تورم بالاتری دارند.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_JIFT-4-1_003. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/792198/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
محمدی، جواد و میردامادی، سعید و جوانمرد، مجید و صفوی، ملیحه،1395،اثر ریزپوشانى بر قابلیت زنده مانی لاکتوباسیلوس کازیى در شرایط شبیه سازى شده معده و روده و تیمار حرارتى،https://civilica.com/doc/792198

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: پژوهشگاه دولتی
Paper count: 1,534
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support