Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مرورى بر مفاهیم، شاخص ها، چارچوب ها و مدل هاى تاب آورى در برابر زلزله

فصلنامه دانش پیشگیری و مدیریت بحران، دوره: 8، شماره: 2
Year: 1397
COI: JR_DPMK-8-2_002
Language: PersianView: 386
This Paper With 18 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 18 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

فرشته اصلانی - دانشجوی دکتری پژوهشکده مدیریت خطرپذیری و بحران، پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله، تهران، ایران
کامبد امینی حسینی - استاد پژوهشکده مدیریت خطرپذیری و بحران، پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله، تهران، ایران

Abstract:

زمینه و هدف: سوانح طبیعی همواره برای جوامع شهری بهعنوان چالشی بزرگ مطرح بوده است و سکونتگاههای انسانی، زیرساختها و سرمایهها همواره در معرض تهدید بودهاند. طبق امار، سوانح در گذر زمان افزایش یافتهاند و همچنین اسیبپذیری جوامع شهری در برابر سوانح (بهویژه در کشورهای در حال توسعه) سیر صعودی داشته است. با افزایش تعداد و تنوع مخاطرات طبیعی در سکونتگاه های انسانی، معضلی در حیات جوامع بشری ایجاد شده است. بدین منظور، رویکرد رایج از تاکید بر مقوله کاهش اسیب پذیری و مقاومسازی صرفا کالبدی، به تاب اوری در برابر سوانح تغییر یافته است.روش: این پژوهش، بر اساس بررسی و مطالعه مروری است که در ان از منابع کتابخانهای استفاده شده است و بر اساسمطالعه ى کتب، مقالات، رساله ها، اسناد، گزارشها و همچنین سایتهای اینترنتی معتبر، به شناسایی و تبیین مفاهیم، شاخصها، چارچوبها و مدلهای تاب اوری در برابر زلزله پرداخت. بر پایه مرور متون تخصصی و اسناد مکتوب در این حوزه، ضمن بررسی مبانی نظری تاب اوری، به ابعاد، مولفهها، سنجه ها و معیارهای تاب اوری در برابر سانحه نیز پرداخته شد.یافته ها: تاب اوری در ذات خود، دارای بعد اجتماعی است. در واقع تاب اوری در برابر سانحه، یک مفهوم زنده و پویا است و بیشتر، کنش جمعی و همکاری برای مقابله با بحران اجتماعی است. به بیان دیگر، جامعه را باید تاباور نمود تا بتواند کالبد را استحکام بخشد. بنابراین به نظر میرسد با توجه به ارتباطات و همپیوندی ابعاد ملموس و ناملموس تاب اوری، پژوهشگران باید در این حوزه، رویکردی جامعنگر و همهشمول داشته باشند. به بیان دیگر، دیدگاههای تکبعدی در این حوزه، دیگر کارگشا نخواهد بود. در حوزه تاب اوری در برابر سانحه، انچه بیش از پیش مورد نیاز است، پژوهشهای میانرشتهای با رویکرد ترکیبی است که دستاورد ان، مدلهای ترکیبی و تعمیم پذیر با هدف ارتقای تاباوری در برابر سوانح باشدنتایج: تاب اوری در برابر سانحه، مفهومی به نسبت جدید است و بیش از چند دهه از ان نمیگذرد. برای ادامه پژوهشها در این حوزه، بهکارگیری رویکرد ترکیبی، اجتناب ناپذیر است و با هدف ارتقای تاباوری، باید روشهای کمی و کیفی بهگونهای مناسب با هم ترکیب شوند تا بهصورت عملیاتی به ارتقای تاب اوری در برابر زلزله منجر شود. افزون بر این، چارچوب معیشت پایدار، رویکرد محله محور در حوزه تاب اوری سانحه را در کشورهای در حال توسعه پیشنهاد میکند. محله، جدا از دارا بودن روابط اجتماعی پویا در یک محدوده جغرافیایی خاص، به واسطه وجود معیارهای ذهنی، بستر مناسبی در جهت بهبود زندگی جمعی و تاب اوری سانحه است.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_DPMK-8-2_002. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/793821/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
اصلانی، فرشته و امینی حسینی، کامبد،1397،مرورى بر مفاهیم، شاخص ها، چارچوب ها و مدل هاى تاب آورى در برابر زلزله،https://civilica.com/doc/793821

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Reviews

5.00
1 تعداد پژوهشگران نظر دهنده
5 1
4 0
3 0
2 0
1 0

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: پژوهشگاه دولتی
Paper count: 2,296
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support