Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی و مطالعه حذف برخی از روغنهای امولیسونه معدنی از آب آلوده با استفاده از خاکها و سنگهای معدنی به روش جذب سطحی

Year: 1378
COI: NCEH02_004
Language: PersianView: 1,243
This Paper With 8 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 8 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

Abstract:

یکی از روشهای حذف امولوسیون روغن های معدنی از آبهای آلوده استفاده از جذب سطحی توسط خاکها و سنگهای معدنی است. در کار پژوهشی حاضر گازوئیل به عنوان روغن معدنی انتخاب گردید و از طریق بهم زدن مکانیکی در آب بحالت امولوسیون در آورده شد و جذب آن توسط کوارتز(از منطقه قشلاق خوی)، میکا(از معدن قره باغ ارومیه)، بنتونیت(از کارخانه کاشی کف مرند) کائولین(از معدن کائولن زنور)، پرلیت(از کارخانه پرلیت معادن آذربایجان) و توفیت(از دامنه کوههای سهند) مورد مطالعه واقع شد.جذب گازوئیل خالص توسط جاذب های مذکور که در دماهای مختلف (700-20درجه سانتیگراد) فعالسازی شده اند، اندازه گیری و مشاهده شد که هر کدام از این جاذبها در یک دمای بخصوصی مقدار جذب بیشتری را نشان میدهند. در مقایسه بین جاذبهای فوق توفیت از بقیه فعالتر است.توفیقی که در دمای 300 درجه سانتیگراد به مدت سه ساعت توسط کوره الکتریکی فعال سازی شده است، بیشترین جذب گازوئیل را نشان میدهد و با افزایش مدت زمان گرمایش بیش از سه ساعت تاثیر چندانی در میزان جذب مشاهده نمی شود. با افزایش مدت زمان بهم زدن، مقدار جذب گازوئیل زیاد شده و سپس ثابت می ماند بطوری که حداکثر جذب در 15 دقیقه مشاهده می گردد.با توجه به فعالتر بودن توفیت عمل جذب سطحی برای شش محلول امولسیون گازوئیل در آب در غلظتهای مختلف(در حدود 2درصد الی 4 درصد وزنی) تجربه گردید و داده های لازم برای محاسبه ثابتهای لانگمویر(فرمول در متن اصلی موجود می باشد)و فروندلیچ (فرمول در متن اصلی موجود می باشد) بدست آمد و مشخص شد جذب سطحی از نوع مطلوب است.در ضمن مطالعه مدت زمان لازم جهت دستیابی به حداکثر مقدار جذب که در گازوئیل خالص 15 دقیقه بود در محلول امولسیون 4درصد وزنی به 60 دقیقه افزایش یافت.اثر تغییرات PH در فرایند جذب سطحی در محلول 4 درصد وزنی امولسیون گازوئیل در آب در شش PH مختلف مطالعه و نتیجه گردید که مقدار جذب با کاهش PH افزایش می یابد. بررسی تاثیر تغییرات دما در فرایند جذب سطحی برای محلول مذکور در شش دمای مختلف (3-34درجه سانتیگراد) نشان داد که مقدار جذب با کاهش دما افزایش می یابد و از این رو جذب سطحی از نوع فیزیکی است. اثرا افزایش NaCl روی فرآیند جذب سطحی در محلول 4درصد وزنی گازوئیل مطالعه و مشخص شد که جذب سطحی توسط توفیت فعال شده با افزایش مقدار NaCl زیاد می شود. شستشوی توفیت با اسید سولفوریک و متانول بررسی شد و مشاهده گردید که اگر توفیت در 300 درجه سانتیگراد حرارت داده شده و سپس با متانول شتسشو داده شود میزان جذب گازوئیل زیادتر از موارد قبل خواهد بود.

Keywords:

جذب سطحی- خاکهای معدنی- امولوسیون- روغنهای معدنی-توفیت

Paper COI Code

This Paper COI Code is NCEH02_004. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/79411/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
دانشور، نظام الدین و مجتهدی، منصور و احمد لوئی هریس، محمدحسین،1378،بررسی و مطالعه حذف برخی از روغنهای امولیسونه معدنی از آب آلوده با استفاده از خاکها و سنگهای معدنی به روش جذب سطحی،02nd National Congress On Environmental Health،Tehran،https://civilica.com/doc/79411

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

  • سرابی، فرید و:؛ ایران پناه، اد؛ زرعیان، سیروس. 1374. سنگ‌شناسی. ...
  • Khantugaecv, G.A. 1990. Use ot buryat zeolites for removal of ...
  • Xiao, Juqui:ng. 1996. Study on deoiling pert، rmance ot zeolite. ...
  • Gulyas, _ 1991. Improvement _ tiltrati)n of)il-water emulsins trom mctaldegressi ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support