Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

کاربرد رادیونوکلوییدهای ریزشی 210Pbex - 7Be- Cs137 در جابه جایی ذرات خاک در لس های مراوه تپه استان گلستان

Year: 1391
COI: JR_JARGS-2-7_006
Language: PersianView: 238
This Paper With 19 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 19 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

محسن حسینعلی زاده - استادیار گروه آب خیزداری و مدیریت مناطق بیابانی، دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان
حسین سیدعلیپور - دانشجوی دکتری آبخیزداری دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان

Abstract:

آگاهی از فرایندهای جابه جایی و توزیع مجدد ذرات خاک ناشی از فرسایش های مختلف، یکی از ابزارهای مدیریتی در مقیاس های متعدد از پلات تا حوزه آبخیز در مدیریت فرسایش و رسوب محسوب میشود که با استفاده از طیفسنجی رادیونوکلوییدهای ریزشی (137Cs,7Be,210Pbex) دست یافتنی است. در این مطالعه، توضیحات لازم در مورد این رادیونوکلوییدها، معایب و مزایای استفاده از آن ها، نحوه ی طیف سنجی آنها در آزمایشگاه و در عرصه همچنین مدل های تبدیل مورد بحث قرار گرفته و به سه مطالعه ی موردی با طیف سنجی در عرصه 120 موقعیت در زیرحوضه-های شاهد و نمونه و آزمایشگاه 132 نمونه: منطقهی مرجع و زیرحوضه ی آق امام در نهشته های لسی مراوهتپه استان گلستان پرداخته شده است. رایونوکلوییدهای ریزشی در تمامی موقعیت های طیف سنجی توسط آشکارساز ژرمانیوم فوق خالص در زیرحوضه های شاهد و نمونه قابل شمارش بودند که با توجه به برخی از محدودیت ها فقط 137Cs مورد استفاده قرار گرفت. متوسط سالانه ی تلفات خاک در زیرحوضه های شاهد و نمونه به ترتیب برابر 10/12 و 11/39 تن در هکتار و در کاربری های کشاورزی و غیرکشاورزی در زیر حوضه ی آق امام به ترتیب معادل 18/6 و 2/7 تن در هکتار تعیین شده است. کمترین نسبت انتقال رسوب به کاربری غیرکشاورزی در زیر حوضه ی آق امام با مقدار %63 اختصاص داشته و این نسبت در کاربری کشاورزی این زیرحوضه و سایر زیرحوضه ها بیش از % 96 تعیین شد. بیشترین فراوانی در محل های طیف سنجی در تمامی زیرحوضه ها به صورت فرسایشی بیشتر از % 75 بوده است. بیشترین مقدار رسوب تعیین شده در محل های طیف سنجی معادل 8/05 تن در هکتار در سال بوده که به کاربری غیرکشاورزی (زیرحوضه ی آق امام) اختصاص دارد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_JARGS-2-7_006. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/794819/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
حسینعلی زاده، محسن و سیدعلیپور، حسین،1391،کاربرد رادیونوکلوییدهای ریزشی 210Pbex - 7Be- Cs137 در جابه جایی ذرات خاک در لس های مراوه تپه استان گلستان،https://civilica.com/doc/794819

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 9,232
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support