ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

شهرهای خلاق، رویکردی فرهنگی در توسعه شهری

Year: 1392
COI: JR_JARGS-3-11_001
Language: PersianView: 320
This Paper With 18 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 18 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

رسول قربانی - دانشیار جغرافیا و برنامه ریزی شهری دانشگاه تبریز
سعید حسین آبادی - دانشجوی دکتری جغرافیا و برنامه ریزی شهری دانشگاه تبریز
علی طورانی - دانشجوی دکتری جغرافیا و برنامه ریزی شهری دانشگاه تبریز

Abstract:

شهرهای خلاق به عنوان مراکز نوآوری، خلاقیت و تبدیل ایده به ثروت، قلمداد می گردند.از آن جا که ایده و نوآوری عناصر اصلی رقابتی در عصر جهانی شدن، هستند؛ داشتن شهر خلاق، آرزوی هر جامعه ای است. اما، به واقع شهر خلاق چگونه شهری است و چه ویژگی ها و شاخص هایی دارد شرایط لازم برای این که شهری خلاق باشد چیست چگونه خلاقیت شهروندان باعث توسعه می گردد این تحقیق با بررسی تحلیلی موضوع سعی در پاسخ دادن به سیوال های مذکور دارد. آن چه که در مورد شهر خلاق با توجه به ادبیات نظری می توان ذکر کرد این است که شهرخلاق رویکردی فرهنگی در توسعه شهری است. در این رویکرد شهر باید بتواند محیطی جذاب برای جذب و پرورش استعدادها، نوآوری ها وایده ها باشد و بتواند از ایده و خلاقیت افراد چه افراد خاص و ویژه مثل هنرمندان، دانشمندان، نویسندگان و چه از ایده های شهروندان عادی در جهت حل مسایل اساسی و نیز در جهت پایه ریزی رشد و توسعه ای خلاق بهره ببرد. در این نگرش، فرهنگ پایه اصلی توسعه محسوب می شود و سایر بخش ها از آن متاثر است. بطوریکه اساس اقتصادی این شهرها نیز بر پایه فرهنگ و منابع فرهنگی است و از مفاهیمی چون صنایع فرهنگی، صنایع خلاق و اقتصاد خلاق سخن به میان می آید. جذب و پرورش استعدادها و ایده ها نیازمند محیطی تنوع پذیر، بردبار و باز است.بطوری که افراد خلاق بتوانند به راحتی در آن فعالیت و کار کنند. یک شهر خلاق باید بتواند گروه های مختلف اجتماعی با فرهنگ های مختلف را در خود پذیرا باشد. چرا که وجود یک جمعیت متنوع با ایده های گوناگون شانس ظهور خلاقیت را افزایش می دهد. لازمه این کار نیز تنوع بخشیدن به فرصت های اشتغال، کار و تفریح است. اگر شهری موفق به جذب افراد خلاق و به کارگیری آنها در مدیریت، اقتصاد و صنایع فرهنگی باشد می تواند در صحنه رقابت و توسعه اقتصادی نیز موفق عمل نماید. در نهایت باید گفت رویکرد شهر خلاق با نگاهی خلاقانه به امکانات و مسایل موجود، حل خلاقانه مسایل و استفاده هوشمندانه ازفرصت ها و امکاناتی که به نظر شاید کم اهمیت جلوه نمایند را مد نظر دارد.

Keywords:

خلاقیت، شهر خلاق، اقتصاد خلاق . برنامه ریزی فرهنگی

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_JARGS-3-11_001. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/794837/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
قربانی، رسول و حسین آبادی، سعید و طورانی، علی،1392،شهرهای خلاق، رویکردی فرهنگی در توسعه شهری،،،،،https://civilica.com/doc/794837

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

کدام مقالات به این منبع استناد نموده اند

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 19,796
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support