ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مطالعه و تطبیق ویژگی های درب خالصی از دوره تیموری و درب مشبک دوره صفوی در حرم مطهر رضوی

Year: 1397
COI: NCKIA02_039
Language: PersianView: 367
This Paper With 13 Page And PDF Format Ready To Download
محتوای کامل این Paper با فرمت WORD هم قابل دریافت می باشد.

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 13 صفحه است به صورت فایل PDF و یا WORD در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

مهسا کاویانی فریز - دانشجوی کارشناسی ارشد پژوهش هنر، دانشگاه آزاد اسلامی واحد بیرجند
فرهاد خسروی بیژائم - دکترای پژوهش هنر، استادیار دانشکده صنایع دستی، دانشگاه هنر اصفهان
حجت حسنی - کارشناس ارشد معماری، کارشناس ارشد موزه آستان قدس رضوی

Abstract:

از عوامل موثر در شکوه معماری ایران ورودی ها هستند که در دوران اسلامی از اهمیت زیادی برخوردار بوده اند. از جمله می توان به درب های نفیس دوره تیموری و صفوی اشاره نمود که جزو پرکارترین درب های اسلامی محسوب می شوند. در راستای درک هر چه بیشتر ویژگی های حاکم در هرکدام ازین دو دوره تاریخی، پژوهش حاضر بر آن است تا با استفاده از روش توصیفی- تحلیلی به بررسی تطبیقی ویژگی های درب مقبره خالصی از دوره تیموری با درب مشبک دوره صفوی در حرم مطهر رضوی بپردازد. برای درک بهتر ویژگی ها، پس از مطالعات میدانی و کتابخانه ای؛ هر یک از دو اثر، از جهت تزیینات، تکنیک، ابعاد و تاریخ مورد مطالعه قرار گرفته است. نتایج به دست آمده نشان از شباهت هایی از جمله ترکیب بندی ها دارد که در هر دو دوره به صورت هندسی است. شیوه ساخت، استفاده همزمان از دو شیوه مشبک و منبت بوده با این تفاوت که در دوره تیموری تزیینات روی درب ها به شیوه منبت انجام گرفته و در دوره صفوی، منبت بیشترین استفاده را جهت نوشتن کتیبه ها داشته است تا تزیینات. همچنین نتایج مطالعه فرمی، نشان می دهد در دوره تیموری بر خلاف دوره صفوی، استفاده کمتری از نقوش ختایی شده و هنرمندان بیشتر از اسلیمی ها بهره برده اند. علاوه بر این، بررسی ابعاد نمونه ها بیانگر آن است که نسبت ابعاد درب تیموری کشیده تر از درب صفوی است. مطالعه مضمونی کتیبه ها نیز گویای آن است که در دوره تیموری متن کتیبه ها شامل اشعار، نام افراد و تاریخ ساخت و در دوره صفویه شامل آیات قرآن، ادعیه و نام سازندگان است.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is NCKIA02_039. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/802566/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
کاویانی فریز، مهسا و خسروی بیژائم، فرهاد و حسنی، حجت،1397،مطالعه و تطبیق ویژگی های درب خالصی از دوره تیموری و درب مشبک دوره صفوی در حرم مطهر رضوی،The second national conference of Khorasan in the flourishing of Iranian Islamic art and architecture،Mashhad،https://civilica.com/doc/802566

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 2,459
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support