ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی عناصر کمیاب و نادر خاکی در کانسارهای آهن استان سمنان: مطالعه ی موردی کانسارهای پنج کوه،تویه دروار، چالو، رباعی، لجنه، نوکه و همیرد

Year: 1397
COI: CISEG10_005
Language: PersianView: 293
This Paper With 8 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 8 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

امیررضا اسمعیل آخوندی - دانشجوی کارشناسی ارشد زمین شناسی اقتصادی، دانشگاه دامغان
علی اکبر حسن نژاد - دانشکده علوم زمین، دانشگاه دامغان
نادر تقی پور - دانشکده علوم زمین، دانشگاه دامغان

Abstract:

استان سمنان از لحاظ موقعیت مناطق ساختاری – رسوبی ایران در بخش شمالی زون ایران مرکزی و بخش جنوبی زون البرز واقع می شود. این استان با توجه به عملکرد ماگماتیز، بویژه ماگماتیزم سنوزوییک، از توان کانه زایی مناسبی برخوردار است. از آنجاییکه بخشی از نوار آهن زایی زنجان – سمنان – مشهد در این استان واقع می شود، یکی از جاذبه های اکتشاف و معدنکاری در این استان، کانسارهای آهن می باشد، که از جمله می توان به کانسارهای آهن پنج کوه، تویه دروار، چالو، رباعی، لجنه، نوکه و همیرد اشاره نمود. بر اساس مطالعات قبلی گفته شده است که کانسارهای مذکور از نوع اسکارنی می باشند. هدف از انجام این مطالعه، این است که بر اساس عناصر کمیاب و نادر خاکی در توده های آذرین، سنگ میزبان و کانسنگ، رابطه زایشی این کانسارها را مورد بررسی قرار دهد. شواهد بدست آمده، حاکی از ارتباط عناصر نادر خاکی با کانسارهای آهن می باشد. همچنین الگوی رفتاری عناصر نادرخاکی وکمیاب در توده های آذرین کانسارهای مذکور، نشان می دهد که توده های آذرین کانه زا، احتمالا از منشاء مشترکی برخوردار باشند. همچنین الگوی غنی شدگی و تهی شدگی سنگ میزبان کربناته در کانسارهای مذکور تقریبا با یکدیگر مشابه می باشند. نسبت مقدار میانگین LREE/HREE در توده های آذرین و سنگ میزبان کانسارهای مذکور تقریبا مشابه بوده و این نسبت در کانسنگ های هماتیتی در حدود 11/5 و در کانسنگ های مگنتیتی 4/69 میباشد. داده های عناصر نادر خاکی و کمیاب حاصل از این بررسی، حاکی از آن است که کانسارهای آهن مورد مطالعه در استان سمنان، احتمالا با یکدیگر ارتباط منشایی دارند.

Keywords:

آهن،اسکارن،سمنان،عناصر نادر ناچیز خاکی،رابطه ی ژنتیکی،اکتشاف عمقی

Paper COI Code

This Paper COI Code is CISEG10_005. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/804962/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
اسمعیل آخوندی، امیررضا و حسن نژاد، علی اکبر و تقی پور، نادر،1397،بررسی عناصر کمیاب و نادر خاکی در کانسارهای آهن استان سمنان: مطالعه ی موردی کانسارهای پنج کوه،تویه دروار، چالو، رباعی، لجنه، نوکه و همیرد،The 10th Conference of the Iranian Economic Geological Society،Isfahan،،،https://civilica.com/doc/804962

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 1,366
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support