ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تعیین شاخصه های فیزیکوشیمیایی ماگمای مولد سامانه های پورفیری در کمان ماگمایی سنوزوییک کرمان با بهره گیری از شیمی بیوتیت

Year: 1397
COI: CISEG10_067
Language: PersianView: 251
This Paper With 10 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 10 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

مجید حیدری - گروه زمین شناسی، دانشکده علوم زمین، دانشگاه شهید چمران اهواز، اهواز، ایران
علیرضا زراسوندی - گروه زمین شناسی، دانشکده علوم زمین، دانشگاه شهید چمران اهواز، اهواز، ایران
عادل ساکی - گروه زمین شناسی، دانشکده علوم زمین، دانشگاه شهید چمران اهواز، اهواز، ایران
مجید طاشی - گروه زمین شناسی، دانشکده علوم زمین، دانشگاه شهید چمران اهواز، اهواز، ایران

Abstract:

با توجه به تاثیر مهم شاخص هایی نظیر فوگاسیته اکسیژن، محتوی هالوژنی و تغییرات دمایی توده آذرین در کانه-زایی پورفیری، هدف از پژوهش حاضر، بهره گیری از شیمی بیوتیت به منظور بررسی شاخص های فیزیکوشیمیایی موثر در کانه زایی در کانسارهای برخوردی (چاه فیروزه، کدر) و پیش از برخوردی (درآلو و ریگان) در کمان ماگمایی سنوزوییک کرمان است. تخمین دما بر اساس شیمی بیوتیت در کانسارهای مورد مطالعه ترتیب کدر، ریگان، درآلو و چاه فیروزه را نشان می دهد. دیاگرام Xpdo- Xph – Xanبرای بیوتیت ها، نشان داد که سیستم های پورفیری های در محدوده متوسط تا بالای فوگاسیته اکسیژن قرار می گیرند. میانگین fH2O/fHF و fH2O/fHCl, در بیوتیتهای مورد مطالعه، بیشتر از یک است که نشان دهنده بالا بودن محتوی آب سیالات اولیه نسبت به محتوای هالوژنی است. این نسبت، در پورفیری های برخوردی در مقایسه با کانسارهای پیش از برخوردی بالاتر است. براساس دیاگرام fH2O/fHCl vs. IV(Cl) پورفیری های برخوردی (چاه فیروزه و کدر) و همچنین پورفیری درآلو (پیش از برخوردی) محتوی Cl و fH2O/fHCl مشابهی با پورفیری های دالی، میدوک و بینگهام دارند. بر اساس نمودار XF/XOH در مقابل XMg و XFe ، افزایش نسبی F در پورفیری های برخوردی به ویژه کانسار کدر را می توان به غنی شدگی این سیستم ها از منیزیم دانست. بر اساس دیاگرام XCl/XOH در مقابل XMg و XFe، تغییر در فوگاسیته کلر در کانسارهای برخوردی (چاه فیروزه و کدر) و پورفیری درآلو (پیش از برخوردی) اندک است. محتوی بالای F و ثبات تقریبی در فوگاسیته F و Cl در پورفیری های برخوردی (چاه فیروزه و کدر) در مقایسه با کانسارهای پیش از برخوردی به ویژه پورفیری ریگان را می توان از دلایل افزایش کانه زایی در پورفیری های برخوردی مورد مطالعه دانست.

Keywords:

کمان ماگمایی سنوزوییک کرمان , سامانه های مس پورفیری , شیمی بیوتیت

Paper COI Code

This Paper COI Code is CISEG10_067. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/805023/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
حیدری، مجید و زراسوندی، علیرضا و ساکی، عادل و طاشی، مجید،1397،تعیین شاخصه های فیزیکوشیمیایی ماگمای مولد سامانه های پورفیری در کمان ماگمایی سنوزوییک کرمان با بهره گیری از شیمی بیوتیت،The 10th Conference of the Iranian Economic Geological Society،Isfahan،https://civilica.com/doc/805023

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 16,522
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support