ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تدوین راهبردهای هوشمندسازی شهراصفهان باتاکیدبرکاهش سفرهای درون شهری با استفاده ازمدل تلفیقی SWOT-QSPM

Year: 1397
COI: ICCACS03_690
Language: PersianView: 440
This Paper With 16 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 16 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

امین کرمی مفرد - گروه شهرسازی ، واحدیزد، دانشگاه آزاد اسلامی، یزد، ایران،
محمد صفری ازان اخاری - پژوهشگر برنامه ریزی شهری، دانشگاه ملی استرالیا و عضو بنیاد ملی نخبگان و پژوهشگران جوان،
سعیده مویدفر - دکتری برنامه ریزی شهری ، استادیار دانشگاه آیت الله حایری میبد ، دانشکده علوم انسانی ، ایران ،

Abstract:

از جمله مفاهیم نوظهور در امر برنامه ریزی شهری که مورد توجه اکثریت نشست های علمی و دانشگاهی امروز می باشد ، اهمیت موضوعی تحت عنوان شهرهوشمند است. شهر هوشمند داری شش معیار اصلی اقتصاد هوشمند، حمل نقل هوشمند، محیط هوشمند، شهروندان هوشمند، روش زندگی هوشمند و در آخر یک مدیریت اداری هوشمند است. در حال حاضر شهر های توکیو، لندن، نیویورک، زوریخ، پاریس، ژنو، باسل، اوزاکا، سیول، اسلو، فیلادلفیا، لس آنجلس، دالاس، کپنهاگ پیشرو شهرهای هوشمند در جهان هستند.علیرغم مزایای بی شمار شهر هوشمند، پیاده سازی آن به عنوان کاری دشوار و پیچیده در نظر گرفته می شود. به همین دلیل بسیاری از شهرها در پیاده سازی شهر هوشمند با شکست مواجه می شوند و امروزه ارزیابی عمیق و اصولی عوامل تاثیر-گذار بر آن را ضروری ساخته است.از آنجایی که شهر اصفهان از جمله کلانشهر های پرجمعیت کشور ایران بوده و با رشد جمعیتی زیادی در طول سال ها رو به رو بوده است ، این روند شهر نشینی باعث ایجاد مشکلات عدیده ای،که از شاخص ترین آنها افزایش حجم ترافیک و تعداد سفرهای درون شهری می باشد؛ شده است . به همین خاطر تاکنون اقداماتی توسط متولیان امر و مدیران شهری اصفهان در جهت برنامه ریزی شهر هوشمند اصفهان با محوریت کاهش سفرهای درون شهری انجام شده است. اما متاسفانه زمینه های موجود برای حرکت در این مسیر از نارسایی های زیادی برخوردار است که می باید ضمن رسیدن به یک آگاهی درست از آن راهکاریابی سنجیده ای را پی گرفت.ارایه سیاست ها به عنوان جمع بندی اهداف و راهبردهای توسعه است که وظیفه هدایت و جهت دهی توسعه را به عهده دارند. اجرای یکی از راهکارها یا اقدامات در یک فرایند خاص به جواب منطقی و نتیجه مطلوب منجر نمی شود و باید در برنامه ای منسجم و فراگیر تمامی آنها در همه زمینه ها و همگام با هم اجرا شوند؛ تا از توسعه نامتعادل و یک-بعدی و بی نتیجه جلوگیری شود. هدف اصلی مقاله حاضر تدوین راهکارهای کاهش میزان سفرهای درون شهری با برنامه ریزی شهر هوشمند اصفهان می باشد. روش تحقیق در این پژوهش توصیفی- تحلیلی می باشد. اطلاعات مورد نیاز برای انجام پژوهش با استفاده از منابع ، کتب ، اسناد مدارک ، مقالات و استفاده از اطلاعات سازمان ها جمع آوری شد و هم چنین با استفاده از پرسشنامه به بررسی تعدادی از شاخص های شهر هوشمند در جهت کاهش سفرهای درون شهری اصفهان پرداخته شد که با استفاده از تکنیک SWOT و QSPM اولویت بندی شدند. پس از تعیین ضریب اهمیت هر یک از راهبردها ، به تدوین سیاست و استراتژی هایی در راستای راهبرد منتخب پرداخته شد. نتایج تحقیق نشان داد که استراتژی های تهاجمی به عنوان راهبردهای برتر در شهر انتخاب شد. با امتیاز دادن به راهبردهای تهاجمی از طریق تکنیک QSPM، به ترتیب ارتقا شبکه حمل و نقل و هوشمند با امتیاز 91/8 ، ایجاد شبکه هایی با دسترسی سریع و آسوده شهرهای اطراف با امتیاز 34/5 و حفظ توازن ، تحکیم و انسجام کالبدی و عملکردی شهر ا امتیاز 98/4 از جمله سه راهبرد برتر انتخابی هستند.

Keywords:

شهرهوشمند،کاهش سفرهای درون شهری،اصفهان، SWOT، QSPM

Paper COI Code

This Paper COI Code is ICCACS03_690. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/806508/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
کرمی مفرد، امین و صفری ازان اخاری، محمد و مویدفر، سعیده،1397،تدوین راهبردهای هوشمندسازی شهراصفهان باتاکیدبرکاهش سفرهای درون شهری با استفاده ازمدل تلفیقی SWOT-QSPM،3rd.International Conference & 4th.national Conference on Civil Engineering, Architecture and Urban Design،Tabriz،،،https://civilica.com/doc/806508

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 7,114
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support