Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

اثرات خشکسالی بر کیفیت منابع آب رودخانه های کارون و دز در استان خوزستان

Year: 1380
COI: NCMWC01_004
Language: PersianView: 3,906
This Paper With 19 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 19 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

نادر حسینی زارع - مدیر امور بررسی کیفی منابع آب، سازمان آب و برق خوزستان خ لشکر اهواز دان
نغمه سعادتی - کارشناس مسئول امور بررسی کیفی منابع آب، سازمان آب و برق خوزستان خ لشکر

Abstract:

خشکسالیهای پی در پی سه ساله اخیر از یکطرف بهمراه برداشت و مصارف روز افزون آب بالاخص با شروع بهره برداری از طرحهای توسعه کشاورزی از طرف دیگر، و نهایتا تخلیه بیش از 50 الی 70 متر مکعب در ثانیه منابع آلاینده ( دامنه آبهای برگشتی در ماههای مختلف) به رودخانه های کارون و دز ( کارون بزرگ) افزایش روزافزون شوری و تنزل شدید کیفیت آب این رودخانه را که خود از منابع منحصر بفرد در تامین آب جهت مصارف مختلف از جمله مصرف شرب بیش از 80 درصد جمعیت و بیش از 65 درصد نیاز کشاورزی استان خوزستان می باشد را موجب گردیده است حفظ و صیانت از کیفیت منابع آب در برابر شرایط نامساعد جوی ، برداشت و مصارف روز افزون و همچنین تهاجم گسترده عوامل آلاینده زیست محیطی رسالتی است که بعنوان یک اولویت ملی فراروی ما قرار دارد. توجه به مسئله کیفیت آب در برنامه سوم از جمله توسعه و تجهیز شبکه سنجش کمی و کیفی، طرح شبکه ملی پایش کیفی منابع آب و وجود مواد قانونی 106 و 134 و دیگر تبصره های لازم در برنامه سوم توسعه کشور که خود بیانگر حساسیت موضوع می باشد گامهای اولیه و ضروری در مدیریت کیفیت منابع آب می باشند. این مقاله سعی دارد تا با اتکا بیش از پنج دهه آمار و اطلاعات موجود از کیفیت آب رودخانه کارون بزرگ این بزرگترین آبراهه خوزستان و کشور و با استفاده از آخرین نتایج حاصله از کیفیت رودخانه و الاینده های مسیر آن در طی خشکسالی های اخیر مقایسه ای علمی و مستدل از روند تنزل کیفیت و افزایش شوری رودخانه کارون بزرگ در سالهای اخیر با طول دوره آماری انجام دهد. همچنین سعی خواهد شد عوامل اصلی تخریب کیفیت و مهمترین چالش های موجود زیست محیطی منابع آب مذکور در سالهای اخیر شامل کاهش آبگذر رودخانه در اثر وجود خشکسالی های پی در پی، افزایش حجم آلاینده های ورودی به رودخانه، عدم هماهنگی زمانی از نظر اجرای طرحهای توسعه منابع آب و بهره برداری از طرح های توسعه کشاورزی بالاخص طرحهای متمرکز کشاورزی توسعه نیشکر و صنایع جانبی، پیشروی آب شور خلیج فارس به درون رودخانه بهمنشیر در اثر پدیده کم نظیر جزر و مد در سالهای ا خیر ( افزایش شوری بهمنشیر تا مرز 30000 میکروموس بر سانتی متر و نزدیک به شوری آب دریا) و ایجاد وضعیت اجتماعی نگران کننده در شهرهای جنوبی و در پایاب رودخانه کارون ( آبادان و خرمشهر) بلحاظ تامین آب با کیفیت مطلوب و مورد نیاز جهت مصارف مختلف و بالاخص مصرف شرب که از حساسیت بیشتر و دردرجه اول اهمیت برخوردار می باشد و همچنین پیش بینی وضعیت بس نگران کننده آتی در صورت استمرار وضعیت موجود مورد تجزیه و تحلیل و نتیجه گیری واقع شود.

Keywords:

خشکسالی , رودخانه های کارون و دز , شوری

Paper COI Code

This Paper COI Code is NCMWC01_004. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/81217/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
حسینی زارع، نادر و سعادتی، نغمه،1380،اثرات خشکسالی بر کیفیت منابع آب رودخانه های کارون و دز در استان خوزستان،01st National Conference on Mitigation of Water Crises،Zabol،https://civilica.com/doc/81217

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

  • آرشیو اور بررسی کیفی منابع آب-اداره کل امور آب استان ...
  • آرشیو سازمان آب و برق استان خوزستان ...
  • آرشیو شرکت مهندسی آب و فاضلاب استان خوزستان ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

کدام مقالات به این منبع استناد نموده اند


بر اساس سیستم تحلیلی استنادات مقالات، تاکنون برای نگارش 18 Paper استفاده شده است.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Company
Paper count: 1,273
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support