ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

آینده پژوهی امنیت آبی در شهرهای ایران

Year: 1397
COI: FSFGS01_047
Language: PersianView: 380
This Paper With 20 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 20 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

صادق کریمی - استادیار آب و هواشناسی، دانشگاه شهید باهنر کرمان، کرمان، ایران
مجتبی سلیمانی دامنه - دانشجوی دکتری جغرافیا و برنامه ریزی شهری، دانشگاه سیستان و بلوچستان، زاهدان، ایران
مرضیه صداقت کیش - دانش آموخته کارشناسی ارشد برنامه ریزی آمایش سرزمین، پردیس فارابی تهران، قم، ایران

Abstract:

آب یکی از عناصر اصلی توسعه پایدار است و در سلامتی انسان ها و تغییرات جمعیتی و تکامل های انسانی نقش داشته و کمک می کند تا کشور از توسعه اقتصادی، اجتماعی و سیاسی برخوردار گردد. کمبود آب تاثیر شدیدی در دسترسی به غذا، سلامتی و معیشت و توسعه پایدار دارد. کم توجهی به دلیل فراوانی، ارزانی، در دسترس بودن و ... باعث نابودی تدریجی آن شده به گونه ای که علایم بحران از مدت ها پیش هوای بوده و با ادامه روند موجود، در آینده ای نه چندان دوره جهان را با فاجعه ای عظیم مواجه خواهد ساخت. در این راستا هدف پزوهش حاضر، آینده پژوهی امنیت آبی در شهرهای ایران می باشد. روش تحقیق توصیفی- تحلیلی بر مبنای روش کتابخانه ای می باشد. برای گردآوری اطلاعات از روش کتابخانه ای (کتب، مقالات، اسناد، اینترنت و ...) استفاده شده است. نتایج پژوهش حاکی از آن است که وضعیت بارندگی در حوضه های آبریز کشور در حالت مناسبی قرار ندارد و روند بهره برداری از آب های زیرزمینی روز به روز در حال افزایش است. علاوه بر این نقشه های ده ساله خشکسالی کشور حاکی از خشکسالی ندارد و روند بهره برداری از آب های زیرزمینی روز به روز در حال افزایش است. علاوه بر این، نقشه های ده ساله خشکسالی کشور حاکی از خشکسالی بسیار شدید در بیشتر شهرهای کشور است. با توجه به این نتایج می توان گفت که اکثر شهرهای ایران بخصوص شهرهای فلات مرکزی، مرزی شرقی، خلیج فارس و دریای عمان در آینده بسیار نزدیک با بحران شدید آب روبرو خواند گشت که این زمینه ای برای تنش آبی خواهد بود. نتایج پژوهش حاضر نشان می دهد که با 4 سناریو: مدیریت بهره برداری صحیح از منابع آب و تهیه سند مدیریت آب در تمامی استان های کشور، مدیریت و توسعه آمایش- محور منابع آب، مشارکت مردمی در تهیه طرح تعادل بخشی به آب های زیرزمینی، ظرفیت سازی اجتماعی، اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در حوزه آب، می توان به آینده مطلوب در زمینه منابع آب ایران رسید.

Keywords:

آینده پژوهی، امنیت آبی، شهرهای ایران

Paper COI Code

This Paper COI Code is FSFGS01_047. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/814008/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
کریمی، صادق و سلیمانی دامنه، مجتبی و صداقت کیش، مرضیه،1397،آینده پژوهی امنیت آبی در شهرهای ایران،The First National Conference on "Strategic Foresight in the Field of Geosciences and Urban-Regional Studies"،Kerman،،،https://civilica.com/doc/814008

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 16,298
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support