ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی روند تغییرات سطحی دریاچه ارومیه با استفاده از روشهای مبتنی بر شبکه عصبی مصنوعی و شاخصهای طیفی کارا بر روی تصاویر سری زمانی ماهواره سنجش از دوری لندست

Year: 1397
COI: ICSE01_023
Language: PersianView: 351
This Paper With 15 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 15 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

علی رادمان - گروه سنجش از دور، دانشکده مهندسی نقشهبرداری و اطلاعات مکانی، پردیس دانشکدههای فنی، دانشگاه تهران
رضا شاه حسینی - گروه سنجش از دور، دانشکده مهندسی نقشهبرداری و اطلاعات مکانی، پردیس دانشکدههای فنی، دانشگاه تهران

Abstract:

دریاچه ها نقش مهمی در توسعه شهرها دارند و همچنین تاثیر بسزایی در برقراری تعادل زیست محیطی و زیست بوم منطقه خودایفا میکنند که با استفاده از روشهای سنجش از دوری امکان پایش پدیده های طبیعی، مانند دریاچه ها با شیوه های کم هزینهتر نسبت به روشهای معمول، میسر می شود. دریاچه ارومیه، بزرگترین دریاچه داخلی ایران است که مسیله خشک شدن آن در سالهای اخیر به یکی از مسایل مهم زیست محیطی کشور تبدیل شده است. در این تحقیق، تغییرات سطحی دریاچه ارومیه در بازه زمانی سال 1998 الی 2017 بررسی شده است. بدین منظور از داده های سری زمانی ماهواره لندست و از سنجنده های TM، ETM+ و OLI استفاده شد. برای بدست آوردن نقشه های سطح آب، قابلیت دو شاخص MNDWI و NDWI و همچنین شاخص جدید AWEI مورد بررسی قرار گرفت. با بررسیهای صورت گرفته به منظور محاسبه و ارزیابی دقت نقشه های آب استخراج شده با استفاده از شاخصهای طیفی مختلف، از پارامتر دقت کلی استفاده شد. با مقایسه مرزهای استخراج شده دریاچه ارومیه با استفاده از روش پیشنهادی و مرزهای استخراج شده با کمک روش شبکه عصبی مصنوعی بر روی یک داده مبنا، مشخص شد که شاخص MNDWI و همچنین شاخص جدید AWEI در استخراج آب در مناطق با پوشش سطحی نمک دچار اشتباه میشوند، اما شاخص NDWI در مقابل این مشکل کمتر دچار خطا میشود. بدین ترتیب با شاخص مناسب، در بازهی زمانی مورد نظر نقشه های سطح آب و مساحت سطح دریاچه را بدست آوردیم. با محاسبات صورت گرفته مشخص شد، سطح دریاچه از سال 1998 تا 2014 روند نزولی داشته و رو به خشک شدن کامل بوده است، اما از سال2014 این روند خشک سالی متوقف شده و سطح دریاچه افزایش یافته است.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is ICSE01_023. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/815633/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
رادمان، علی و شاه حسینی، رضا،1397،بررسی روند تغییرات سطحی دریاچه ارومیه با استفاده از روشهای مبتنی بر شبکه عصبی مصنوعی و شاخصهای طیفی کارا بر روی تصاویر سری زمانی ماهواره سنجش از دوری لندست،International Conference on Society and Environment،Tehran،https://civilica.com/doc/815633

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 70,017
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support