Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
CIVILICAWe Respect the Science
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
عنوان
Paper

تبیین رفتارهای جستجوی سلامت در زنان مبتلا به افتادگی اعضای لگن: مطالعه ی کیفی

تعداد صفحات: 2 | تعداد نمایش خلاصه: 107 | نظرات: 0
سال انتشار: 1397
کد COI Paper: KCRSMED01_018
زبان Paper: Persian
متن کامل این Paper منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل Paper (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

مشخصات نویسندگان Paper تبیین رفتارهای جستجوی سلامت در زنان مبتلا به افتادگی اعضای لگن: مطالعه ی کیفی

زهرا هادی زاده طلاساز - دانشجوی دکتری تخصصی بهداشت باروری، دانشکده پرستاری و مامایی، عضو کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مشهد، ایران.
طلعت خدیوزاده - استادیار گروه آموزشی مامایی، دانشکده پرستاری و مامایی، عضو مرکز تحقیقات مبتنی بر شواهد، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مشهد، ایران.
حسین ابراهیمی پور - دانشیار، مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی، مشهد، ایران
نیره خادم - گروه زنان و زایمان، مرکز تحقیقات بهداشت زنان، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مشهد، ایران

چکیده Paper:

زمینه و هدف : رفتار جستجوی سلامت فرآیند پیچیده ای است که تحت تاثیر عوامل بسیاری قرار دارد. رفتارجستجوی سلامت در حوزه ی بیماری های مرتبط به دستگاه ادراری- تناسلی زنان، متاثر از مولفه های اجتماعی- فرهنگی بوده و عمدتا منجر به افزایش یا کاهش استفاده از درمان های طبی می شوند. مطالعات نشان می دهند که زنان در حوزه ی بیماری های ادراری- تناسلی کمتر به رفتارهای جستجوی درمان و مراقبت از خود می پردازند. این مطالعه با هدف تبیین رفتارهای جستجوی سلامت در زنان مبتلا به افتادگی اعضای لگن صورت پذیرفت.مواد و روش ها: مطالعه حاضر با طراحی رویکرد کیفی بر روی 15نفر از زنان مبتلا به افتادگی در سال 1397 انجام شد. مشارکت کنندگان با رعایت حداکثر تنوع به صورت هدفمند انتخاب شدند. معیارهای انتخاب شامل ابتلا به هر نوع از افتادگی طبق اظهارات خود فرد ، توانایی در به خاطر آوردن و بیان شفاف تجربیات، مسلمان و ایرانی بودن بود. جمع آوری داده ها با مصاحبه ی عمیق نیمه ساختاریافته آنقدر ادامه یافت تا اشباع داده ها حاصل گردید. کلیه مصاحبه ها ضبط و به دقت تایپ گردید و تجزیه و تحلیل داده ها با استفاده از روش تحلیل درون مایه بوسیله ی نرم افزار MAXqda انجام گردید.یافته ها: پس از طبقه بندی و کدبندی داده ها از مجموع مضمون های یافت شده دو طبقه اصلی شامل عوامل مرتبط با تسریع در جستجوی سلامت وعوامل مرتبط با تاخیر در جستجوی سلامت استخراج شد. تسریع در جستجوی سلامت دارای شش طبقه ی فرعی شامل: درک حمایت همسر، درک حمایت خانواده، توصیه های تیم بهداشتی به درمان، درک تشدید علایم با گذشت زمان، داشتن تجربیات مثبت درمان موثر در اطرافیان و اعتقاد به ضرورت عمل در سنین پایین-تر می باشد. عوامل مرتبط با تاخیر دارای دوازده طبقه ی فرعی شامل: بی میلی شخصی برای مراجعه جهت درمان، عدم آگاهی در مورد افتادگی اعضای لگن ، شرم از بازگو کردن مشکل تناسلی، وجود تجربیات منفی درمان در اطرافیان، وضعیت اقتصادی- مالی، عوامل مرتبط با فرزندان و خانواده، نداشتن فردی جهت حمایت و همراهی، انتظار بهبودی خودبه خودی به مرور زمان، بهبود نسبی و گهگاهی علایم بیماری، عادی تلقی کردن مشکل با افزایش سن و داشتن زایمان، ترس و نگرانی از درمان های تهاجمی، میزان دسترسی و فراهم بودن درمان بود.نتیجه گیری: عوامل تاخیر و تسریع در جستجوی سلامت و درمان زنان در حوزه ی بیماری های ادراری- تناسلی که در این مطالعه شناسایی شده است، در درک نیازهای بهداشتی آنان کمک می کند و می تواند بعنوان اساسی برای طراحی برنامه های مداخله ای و مشاوره های موثر توسط برنامه ریزان و ارایه دهندگان خدمات بهداشت باروری و مراقبین سلامت در نظر گرفته شود.

کلیدواژه ها:

رفتارهاي جستجوي سلامت، رفتارهاي جستجوي درمان، افتادگي اعضاي لگن، زنان، پژوهش كيفي

کد Paper/لینک ثابت به این Paper

برای لینک دهی به این Paper می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. این لینک همیشه ثابت است و به عنوان سند ثبت Paper در مرجع سیویلیکا مورد استفاده قرار میگیرد:

https://civilica.com/doc/817905/

کد COI Paper: KCRSMED01_018

نحوه استناد به Paper:

در صورتی که می خواهید در اثر پژوهشی خود به این Paper ارجاع دهید، به سادگی می توانید از عبارت زیر در بخش منابع و مراجع استفاده نمایید:
undefined، undefined و undefined، undefined و undefined، undefined و undefined، undefined،1397،تبیین رفتارهای جستجوی سلامت در زنان مبتلا به افتادگی اعضای لگن: مطالعه ی کیفی،اولین کنگره پژوهش های دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی خراسان،Gonabad،،،https://civilica.com/doc/817905

در داخل متن نیز هر جا که به عبارت و یا دستاوردی از این Paper اشاره شود پس از ذکر مطلب، در داخل پارانتز، مشخصات زیر نوشته می شود.
برای بار اول: (1397، هادی زاده طلاساز، زهرا؛ طلعت خدیوزاده و حسین ابراهیمی پور و نیره خادم)
برای بار دوم به بعد: (1397، هادی زاده طلاساز؛ خدیوزاده و ابراهیمی پور و خادم)
برای آشنایی کامل با نحوه مرجع نویسی لطفا بخش راهنمای سیویلیکا (مرجع دهی) را ملاحظه نمایید.

Research Info Management

Certificate | Report Paper

Export Citation info of this Paper to research management softwares

علم سنجی و رتبه بندی Paper

مشخصات مرکز تولید کننده این Paper به صورت زیر است:
نوع مرکز: medical university
تعداد مقالات: 5,704
در بخش علم سنجی پایگاه سیویلیکا می توانید رتبه بندی علمی مراکز دانشگاهی و پژوهشی کشور را بر اساس آمار مقالات نمایه شده مشاهده نمایید.

New RelatedPapers

Share this paper

WHAT IS COI?

COI is a national code dedicated to all Iranian Conference and Journal Papers. the COI of each paper can be verified online.

Support