ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی مولفه های تاثیر گذار در طراحی میادین شهری در راستای رسیدن به منظرشهری پایدار ( نمونه موردی : میدان نقش جهان اصفهان )

Year: 1397
COI: MTMAYBOD05_037
Language: PersianView: 199
This Paper With 9 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 9 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

سمانه سعیدی - دانشجوی کارشناسی ارشد طراحی شهری ،گروه هنر و معماری، واحد یزد, دانشگاه آزاد اسلامی ، یزد، ایران
سیدمحمدسعید میرحسینی - کارشناس ارشد مهندسی معماری، گروه هنر و معماری ، واحد یزد ، دانشگاه آزاد اسلامی ، یزد ، ایران
ملیحه ذاکریان - عضو هییت علمی, گروه معماری , واحد میبد , دانشگاه آزاد اسلامی , یزد , ایران

Abstract:

میدان ها از دیرباز در بافت شهر به عنوان فضای جمعی ایفای نقش می کرده اند اما امروزه مفهوم یک میدان باز در شهر کاملا دگرگون شده است و به ندرت چنین جاهایی برای برگزاری اعیاد و مراسم خاص یا رفع نیازهای روزانه مورد استفاده قرار می گیرند. عملکرد این مکان ها امروزه فقط تامین نور و همواری بیشتر و ایجاد فضای باز در پهنه ای از بافت مسکونی یکنواخت و کسل کننده است وهمچنین می تواند برای برخی از بناهای بزرگ ، چشم انداز بازی پدید اورد تا اثر معمارانه این بناها را بیشتر نشان دهند. هدف این پژوهش ارایه مولفه های تاثیرگذار در میادین در راستای رسیدن به منظر شهری پایدار است. چرا که در کشور ما میادین شهری تمامی نقشهایی را که داشته اند از دست داده اند و فقط نقش ارتباطی خود را حفظ کرده اند و نه تنها دیگر مکانی برای ارامش خاطرو تفریح نیست بلکه مکانی است که سلب ارامش و اسایش انسانی میکند برای رسیدن به منظر شهری پایدار نیاز است تا ویژگی ها و مولفه های میادین گذشته دوباره احیا گردند. در این تحقیق با بررسی منابع کتابخانه ای ومروری بر پژوهش های این زمینه تاریخچه میدان ، تعاریف و دسته بندی میادین از دیدگاه های مختلف و بررسی موردی میدان نقش جهان پرداخته شده است تا از میان اطلاعات جمع اوری شده به مولفه های تاثیر گذار در میادین دست یافته شود و این نتیجه حاصل گشت که فضای باز عمومی با کیفیت بالا می تواند مردم را با طیف وسیعی از فعالیت ها ماندگار کند و کیفیت فضا به قابلیت استفاده از فضا و برخی از معیارها به درک نیاز مردم بستگی دارد وگرنه فضای عمومی بی استفاده و ناموفق می شود. این همان ناموفقی فضاهای امروزی است میدان هایی که کمتر مولفه های مهم میادین گذشته را دارند و شاید بدون درک نیاز مردم طراحی می شوند که از ماندگاری لازم برخوردار نیستند.

Keywords:

میدان ، میدان نقش جهان ، فضای شهری منظر شهری پایدار

Paper COI Code

This Paper COI Code is MTMAYBOD05_037. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/818185/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
سعیدی، سمانه و میرحسینی، سیدمحمدسعید و ذاکریان، ملیحه،1397،بررسی مولفه های تاثیر گذار در طراحی میادین شهری در راستای رسیدن به منظرشهری پایدار ( نمونه موردی : میدان نقش جهان اصفهان )،Fifth National Conference on Building Materials and Modern Technologies in Civil Engineering, Architecture and Urban Planning،Meybod،https://civilica.com/doc/818185

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 7,147
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support