Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تجربه ای جدید در مدیریت پسماند روستایی (مطالعه موردی 72 روستای شهرستان فریدونشهر اصفهان)

دوازدهمین همایش ملی بهداشت محیط
Year: 1388
COI: NCEH12_037
Language: PersianView: 6,339
This Paper With 12 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 12 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

داود لچینانی - کارشناس بهداشت محیط مرکز بهداشت شهرستان فریدونشهر- دانشگاه علوم پزشک
احمد یزدانی - کاردان بهداشت محیط مرکز بهداشت شهرستان فریدونشهر - دانشگاه علوم پزشک
اسحق گوگونانی - کاردان بهداشت محیط مرکز بهداشت شهرستان فریدونشهر - دانشگاه علوم پزشک
محمد جوادی - کارشناس بهداشت محیط گروه بهداشت محیط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزش

Abstract:

یکی از مهمترین مولفه های توسعه پایدار روستایی مدیریت پسماندها بوده که این مدیریت مستلزم ایجاد زیرساختهای لازم از جمله آماده سازی بستر فرهنگی ، اجتماعی و فراهم نمودن امکانات مالی و تجهیزات لازم می باشد . با تصویب قانون مدیریت پسماندها در مجلس محترم شورای اسلامی در سال 1383 و تشکیل شرکتهای تعاونی دهیاریها و حمایت بخش دولتی ، زمینه های لازم جهت اجرایی شدن طرح مدیریت پسماندها در روستاها مهیا گردید . با عنایت به اینکه تا مهر ماه سال 1384 تنها دریک روستای فریدونشهر با 360 خانوار 6/4% خانوار روستایی برنامه جمع آوری و دفع زباله آنهم به طور ناقص انجام می شد ، افزایش شاخص دفع بهداشتی زباله 72 روستا با 4288 خانوار در اولویتهای کاری بهداشت محیط شهرستان قرار گرفت وبرنامه ریزی لازم باجلب مشارکت وحمایت برون بخشی ومسئولین ذیربط بدین طریق اجراگردید.: 1 - جمع آوری اطلاعات آماری ، تقسیم بندی جغرافیایی و طراحی شبکه های مشترک جمع آوری و دفع . 2 –فرهنگسازی در روستاها و تبدیل مسئله به نیاز و خواسته عمومی . 3 – هماهنگی بین بخشی با بخشداری ، محیط زیست ، منابع طبیعی ، تعاونی دهیاریها و ... جهت تامین و هدایت منابع مالی و تجهیزات و نیز تعیین و تملک محلهای دفن . 4 – تهیه گزارش ، فیلم و عکس از وضعیت موجود و ارسال به نهادهای ذیربط بمنظور حساس سازی و جلب مشارکت . 5 – تهیه برنامه عملیاتی با 4 فاز اجرایی با هماهنگی شرکت تعاونی دهیاریها و پیگیری اجرای آن . به استناد ماده 9 قانون مدیریت پسماندها مدیریت اجرایی طرح طبق برنامه زمانبندی مقرر گردید کلیه پسماندهای عادی را بصورت تفکیک شده جمع آوری ، بازیافت و د فع نماید و دربرخی از روستاها نیزبا تلفیق دو روش تفکیک مواد در مبداء و دفن بهداشتی زباله طرح اجراشود.. براساس بازدیدها ،بررسی های به عمل آمده ونتایج آماری حاصل ازاجرای طرح مشخص گردید طرح با موفقیت کامل همراه بوده بگونه ای که شاخص دسترسی خانوارهای روستایی به سیستم جمع آوری و دفع بهداشتی زباله ازشروع طرح تا مهرماه 1387 از 6/4% به 72% ارتقاء پیدا کرده و با اجرای کامل برنامه ها بر طبق برنامه زمانبندی تهیه شده تا 100% محقق خواهد گردید .

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is NCEH12_037. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/82223/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
لچینانی، داود و یزدانی، احمد و گوگونانی، اسحق و جوادی، محمد،1388،تجربه ای جدید در مدیریت پسماند روستایی (مطالعه موردی 72 روستای شهرستان فریدونشهر اصفهان)،12th National Congress On Environmental Health،Tehran،https://civilica.com/doc/82223

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

  • -عمرانی، قاسمعلی .مد یریت زباله های شهری.انتشارات دانشگاه علوم پزشکی ...
  • عبدلی، محمد علی.بازیافت موادزاید شهری.انتشارات دانشگاه تهران.1384 ...
  • قانون مدیریت پسماندها.مصوب سال1383 مجلس محترم شورای اسلامی. ...
  • دستورالعملها وبخشنامه های وزرات بهداشت درمان وآموزش پزشکی . ...
  • اهلر و استیل، ترجمه: رزاقی، ناصر . جلد اول بهسازی ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

کدام مقالات به این منبع استناد نموده اند


بر اساس سیستم تحلیلی استنادات مقالات، تاکنون برای نگارش 19 Paper استفاده شده است.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support