تاثیر آموزش در جلب مشارکت مردمی در زمینه تفکیک از مبداء پسماندهای روستایی استان قزوین (مطالعه موردی روستاهای اوان، ورین، زراباد، زواردشت)

Publish Year:

1388

نوع سند:

مقاله کنفرانسی

زبان:

Persian

View:

1,253

This Paper With 10 Page And PDF Format Ready To Download

  • Certificate
  • من نویسنده این مقاله هستم

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این Paper:

شناسه ملی سند علمی:

NCEH12_127

تاریخ نمایه سازی: 4 آذر 1388

Abstract:

استفاده از تکنولوژی های سازگار، تغییر روشهای اجرایی و تغییر نقش و رفتار انسانها بعنوان ابزار اصلی حفاظت از محیط زیست می باشد .از آنجا که ابز ا ر اساسی هر گونه تغییر رفتار، آموزش می باش د . بنابراین آموزش در زمینه مدیریت پسماند در حفاظت از محیط زیست نقش به سزایی دارد . در این مقاله به بررسی شیوه دفع پسماند روستاهای اوان، ورین، زرآباد، زواردشت پرداخته شده است، روستاهای مورد بررسی در گذشته ای نه چند ان دور بدلیل حاکمیت نظام دامپروری و کشاورزی، مشکلی در قالب انباشت زباله های تر و چگونگی دفع آن نداشتند ، لذا این زباله های تر به مصرف دام رسیده ویا بعنوان کود در مزارع و باغات مورد استفاده قرار می گرفتند واما امروزه بر اساس نظر 88 % از اهالی روستاهای مورد مطالعه، پسماندهای آلی مشکلات عدیده ای را در روستا به وجود آورده است که این موضوع می تواند در مورد سایر روستاهای کشور نیز قابل تعمیم باشد .روش نمونه گیری به صورت توزیع پرسشنامه ای در سطح خانوار می باشد . جهت نمونه گیری به تعداد 40 پرسشنامه برای هر روستا تک میل گردید . نتایج به دست آمده نشان می دهد که در حال % حاضر از 4 روستا مورد مطالعه تنها 20 % اهالی زباله های خود را جداسازی می نمایند . اظهار نظرها نشان داد که 70 ساکنین از طرح تفکیک از مبدا اطلاعی نداشته اند که با شیوه های مختلف آگاه سازی مردم به خصوص زنان و فر هنگ سازی در این زمینه ، و بیان اهمیت بهداشتی و زیست محیطی این مقوله، در جلب مشارکت و همکاری مردم اجرای طرح تفکیک از مبدا و مدیریت آن بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

Authors

اشرف الساداتمیرعباسی
اشرف السادات میرعباسی

کارشناس پژوهشی پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی

محمد پناهنده

عضو هیات علمی و مدیر گروه فرآوری پسماند پژوهشکده محی طزیست جهاد دانشگ

نوشیننقوی
نوشین نقوی

کارشناس پژوهشی پژوهشکده محی طزیست جهاد دانشگاهی

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :
  • عبدلی، محمد علی، (1386) مدیریت مواد زائد جامد روستایی در ...
  • پیری، مریم، (1386) حقوق شهروندی از دیدگاه محیط زیست _ ...
  • )محمدی، سیف اله فر، 1386، فصلنامه آموزشی پژوهشی پسماند، بررسی ...
  • وهاب زاده، عبدالحسین، (376 1)، جهاد مشهد، شناخت محیط زیست، ...