Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

آلودگی هوا با تاکید بر ریز گرد ها و اثرات بهداشتی وزیست محیطی آن ها

Year: 1388
COI: NCEH12_277
Language: PersianView: 5,951
متن کامل این Paper منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل Paper (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

Buy and Download

متن کامل (فول تکست) این مقاله منتشر نشده و یا در سایت موجود نیست و امکان خرید آن فراهم نمی باشد.

Authors

کاظم ندافی - دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران

Abstract:

از دیدگاه بهداشت عمومی ذرات معلق از آلاینده های اصلی هوا می باشند . سازمان جهانی بهداشت ((WHO ) برآورد نموده است که سالیانه 500000 نفر بر اثر مو اجهه با ذرات معلق هوابرد موجود در هوای آزاد دچار مرگ زودرس می شوند . همچنین این سازمان برآورد نموده است که هزینه سالیانه ی صرف شده برای بخش سلامتی و بهداشت ناشی از آلودگی هوا در اتریش؛ فرانسه و سوئیس حدود 30 میلیارد پوند بوده و معادل 6 درصد از کل مرگ و میر هاست . تنها در ایالات متحده ی آمریکا؛ هزینه ی بهداشتی سالیانه غلظت بالای ذرات؛ 23 میلیارد پوند برآورد شده است PM2.5 به صورت جدی بر سلامت تاثیر گذاشته؛ مرگ ناشی از بیماریهای تنفسی وقلبی و عروقی و سرطان ریه را افزایش می دهد .. در مواجه های طولانی مدت باعث افزایش 6 درصدی مرگ و میر به ازای افزایش هر μg/m3 10 در غلظت آن می شود . به ازای همین میزان افزایش؛ بیماریهای قلبی - عروقی به میزان 12 % و سرطان ریه نیز به میزان 14 % افزایش می یابد . زمانی که دید افقی توسط گرد و غبار به کمتر ازیک کیلومتر کاهش یابد؛ طوفان گرد وغبا ر ایجاد شده است . مطالعات انجام شده نشان می دهد که طوفانهای گرد و غبار باعث افزایش 1/7% مرگ و میر می گردد . تخمین زده می شود که جوانان روزانه 0/15 تا 0.34 میلی گرم و بزرگسالان 0/81 میلی گرم گرد و غبار وارد ریه هایشان می کنند . ولی چون بچه ها بیشتر به اشیای در ون منزل ازجمله اسباب بازی ها دست و سپس وارد دهانشان می کنند . روزانه 100-50 میلی گرم ذرات از طریق بلعیدن وارد بدن می کنند . در حالیکه این مقدار دربزرگسالان 0/56 میلی گرم است . خاک سطحی منابع گرد و غبار غنی ازمحتوی شنی (بالاتر از 50 درصد ) و محتوی رس پایین (کمتر از 5 درص د) است. گرد و غبار منجر به تغییرات اقلیم در مقیاس جهانی و محلی ؛ و همچنین تغییر در چرخه بیولوژیکی - زمین شناسی و شیمیایی و محیط زیست انسان می گردد؛ همچنین مدارک مستندی وجود دارد که آئروسل های معدنی گرد و غبار بر تشکیل ابر - خصوصیات ابرو میزان نزو لات جوی تاثیر می گذارد و حتی منجر به کاهش اسیدتیه نزولات جوی می گردد . در زمانیکه پدیده گرد وغبار در منبع ایجاد می شود؛ 30 % در نزدیکی منبع رسوب و 20 درصد دوباره در مقیاس محلی منتشر می شود؛ و بیش از نیمی از آن به فواصل دور تا ( 6500 کیلومتر ) منتقل می شود . سالانه بین 5-0/5 میلیارد تن ذرات که در اندازه قابل اننتقال از طریق هوا هستند توسط طوفانهای گرد و غبار به نقاط دیگر جهان منتقل می شوند. بیش از 70 % از طوفانهای گرد و غبار به طوفانهایی که از بیابان های آفریقا نشات می گیرد نسبت داده می شو د . در زمان پدیده گرد و غبار غلظت بعضی از فلزات سنگین از جمله سرب 3 برابر می گردد .

Paper COI Code

This Paper COI Code is NCEH12_277. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/82457/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
ندافی، کاظم،1388،آلودگی هوا با تاکید بر ریز گرد ها و اثرات بهداشتی وزیست محیطی آن ها،12th National Congress On Environmental Health،Tehran،https://civilica.com/doc/82457

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Reviews

5.00
1 تعداد پژوهشگران نظر دهنده
5 1
4 0
3 0
2 0
1 0

کدام مقالات به این منبع استناد نموده اند


بر اساس سیستم تحلیلی استنادات مقالات، تاکنون برای نگارش 11 Paper استفاده شده است.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: علوم پزشکی
Paper count: 9,690
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support