ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تجلی مضمونی و زیبایی شناختی داستان پیامبران در حدیقه سنایی

Year: 1396
COI: NCNRPL09_133
Language: PersianView: 162
This Paper With 13 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 13 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

مریم علی نژاد - استادیار بنیاد دانشنامه نگاری ایران

Abstract:

از قرن چهارم و آغاز ورود اسلام به ایران، اشاره به داستان های قرآن به ویژه داستان های مربوط به سرگذشت پیامبران به ادب فارسی راه یافت و پس از دو قرن فراز و فرود، در قرن ششم هجری و با فراهم شدن شرایط لازم به نقطه اوج خود رسید.قرن ششم، قرن ظهور سنایی و شعر عرفانی نیز به شمار می رود. او با دیوان و منظومه حدیقه الحقیقه و مثنوی سیرالعبادالی المعاد به عنوان بنیانگذار و آغازگر شعر عرفانی در زبان فارسی شناخته شده که این نوع شعر بعدها توسط شاعرانی چون عطار و مولوی به کمال و پختگی رسید. سنایی به منظور تعلیم معانی عرفانی به مخاطبان خود که اغلب توده مردم بودند تدابیری برای ساده کردن آن به کار گرفت که از آن جمله است ساده کردن وزن شعر و روانی زبان، وارد کردن تمثیلها و داستانهای مردمی و شخصیت های کوچه و بازار در شعر و به کارگیری داستانهای تمثیلی و پندآموز و استفاده از داستان پیامبران. این مقاله ضمن مروری به اجمال بر پیشینه به کارگیری تلمیحات اسلامی در ادب فارسی، میکوشد این نوع ازتلمیحات بهویژه اشاره به داستان پیامبران را در منظومه حدیقه سنایی مورد بررسی قرار داده، نشان دهد که شاعر در این منظومه، از سرگذشت کدام یک از پیامبران، برای تبیین چه مفاهیمی و با چه هدفی بهره گرفته و این بهره گیری در قالب کدام یک از شگردهای بلاغی نمود یافته است

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is NCNRPL09_133. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/829292/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
علی نژاد، مریم،1396،تجلی مضمونی و زیبایی شناختی داستان پیامبران در حدیقه سنایی،The Ninth National Conference of Language and Literature Researches،Birjand،https://civilica.com/doc/829292

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support